Citat:
Ursprungligen postat av
LuktenAvBajs
Du är kvinna va? Vadå orosanmälan på mig, för vadå? För att jag är pappan och vill separera? Det är tidigt på morgonen, dags att gå och lägga dig igen.
För övrigt vadå, vad ska de som ”ser” göra åt saken? Ska de alla samlas i en mobb i familjerätten? Bara för att hon är kvinna.. ställ dig frågan, vilken seriös instans skulle släppa iväg barnet till ett u-land, där mamman inte har pengar, jobb eller någonting i sitt namn, i ett korrupt och rättssäkert land? Eller låta barnet stanna i ett för det mesta tryggt, säkert land där pappan är höginkomsttagare, stabil ekonomi, jobb och bostad med bra framtidsutsikt för jobb, utbildning och vård?
Det borde snarare bli en orosanmälan på dig som föreslår att man skickar en vitt barn till Afrika.
Ja orosanmällan på dig, du är direkt olämpliga som förälder och funderar ju serlöst på att blåsa din fru genom att lura henne att underteckna papper hon inte förstår.
Att samlas till en mobb hämta högafflarna och tända faklorna är ju alltid roligast, men sällan mest konstruktivt.
Mest effektivt är att växla några ord vid brevlådan, i trapphuset, vid lekplatsen, ICA eller bara bjuda över på en kopp kaffe. Många ögon ser dig och dinna handlingar hela tiden. Och även att inte se saker så som normalt familjeliv drar ögonen på sig.
De materiella värdera brukar sällan väga speciellt tungt utan de socialt trygga väger som regel tyngre, och vad du ser ochvtycker om landet spelar inte så stor roll utan handlar om hur UD bedömmer landet. Så är det inte en aktiv total avrådan från resa brukar de inte ses som ett problem att landet är olikt Sverige.
Har googlat lite och mycket tveksam till att du har enskild vårdnad, då delad vårdnad är standard i Sverige och enskild vårdnad bara kommer i frågan om föräldrarna är ogifta, då vårdnaden tillfaller modern eller den enna föräldern blivit frånvarande vårdnaden.
Det du har är snarare ensamt förmyndarsksp, dvs möjlighet att företräda barnet ekonomiskt och juridiskt. Det är två olika saker.
För övrigt ditt barn är mulat (inget fel i de och ofta rätt snygga) men ser du inte det själv så är du lika färgblind som pappan i Yrrol sketchen med mamman som är nyförlöst efter ett år i Afrika...