Flashback bygger pepparkakshus!
  • 1
  • 2
2025-04-22, 12:43
  #1
https://samnytt.nu/manga-svenskar-vill-fly-gangkriminalitetens-sverige

Citat:
På uppdrag av pensionsbolaget Movestic har Kantar undersökt svenska folkets drömmar om livet som pensionär. Hela 51 procent av de tillfrågade svarar ja på frågan om man som pensionär skulle vilja bosätta sig utomlands hela eller delar av året.

De flesta pekar ut Sydeuropa där ett varmare klimat lockar mest. Bland andra anledningar finns att få lägre levnadskostnader, uppleva andra kulturer och att slippa gängkriminaliteten.

Man fattar direkt..De som går i pension vill slippa dagens Sverige. Who can blame them?
Hur kan man locka tillbaks svenskarna?
Citera
2025-04-22, 12:45
  #2
Medlem
Kan säkert lösa bostadskrisen på många ställen.
Citera
2025-04-22, 12:53
  #3
Bannlyst
Är nog inte bara pensionärer, tänk på det: Vad ska en högutbildad eller någon med speciella kvalifikationer egentligen göra i Sverige? Låga löner, höga skatter, en överreglerad byråkrati, ett ovänligt klimat för entreprenörer och företagare. Radikal feminism, Jihad och muslimsk kontroll av den offentliga sektorn, muslimsk brottslighet, kass sjukvård med långa vårdköer.

Utöver detta ett liv som kantas av förbud och regleringar, vilket i sig skapar ett tråkigt uteliv, utbud av barer och dylikt med extremt tråkiga och begränsade öppettider. Olaglig och extremt förbjuden cannabis, all kultur är vänsterdominerad och således helt omöjlig att konsumera. På detta ett pissväder en "karen-kultur" och tillbakadragna asociala människor.

Vad fan ska man egentligen göra i Sverige? Miserabelt.
Citera
2025-04-22, 13:01
  #4
Medlem
De som vill flytta gör det nog mest p g a klimatet.
Sydeuropa är ju inte mindre krångligt med byråkrati eller har lägre brottslighet. Vilka länder är aktuella? Portugal, Spanien, inkl Kanarieöarna, Italien... latinsk byråkrati och korruption.

Själv bor jag stora delar utomlands, mest p g a klimatet men även för äventyret skull. Här är brottslighet och korruption högre, kulturen och språket är utmanande och kvinnorna vackra.

Vill man fly brottslighet och är svensk så är det nog bättre att fly till en småstad i Sverige.
Citera
2025-04-22, 13:07
  #5
Medlem
Var det inte någon artikel för ett tag sedan att en väldigt stor % av företagare i Sverige utsatts för utpressningsförsök? Har för mig så mycket som 40%(??).
Stämmer det, och om bombattentat samt andra hot och skadegörelser, misshandel och sånt sker, vem kommer vilja ha kvar sina företag i Sverige när det här fortsätter och vem vill starta nytt.. stäng gränsen för fan. Det är sådant förräderi partierna sysslat med senaste årtiondena. Sen får man knappt enligt lag försvara sig heller eller oskadliggöra en angripare och riskerar att själv bli straffad, satt i fängelse om man dödar någon som försökt göra inbrott eller råna en på vad man äger..!
__________________
Senast redigerad av .Void 2025-04-22 kl. 13:11.
Citera
2025-04-22, 13:24
  #6
Medlem
Onanikrems avatar
Är pensionär men kommer inte att flytta, möjligen Norrland men inte troligt. Avskyr sol och värme så syd Europa går helt bort.
Märker inte av kriminella babbar här direkt (bor i en liten by i skogen) men åker man in till staden så visst finns de, de och hucklena.
__________________
Senast redigerad av Onanikrem 2025-04-22 kl. 13:27.
Citera
2025-04-22, 14:39
  #7
Medlem
IceEyess avatar
Fascinerande med tanke på att många av dessa pensionärer via röstsedeln själva har bidragit till den frodande gängkriminaliteten som är på väg att eskalera bortom all kontroll.
Citera
2025-04-22, 15:06
  #8
Medlem
kneegrowhitlahs avatar
Ja det här landet är ett sjunkande skepp, det är bara att göra matten, fler Mohameds föds än vad det föds Svenssons. Mer koncentrerad befolkning i små lägenheter leder 100% till mer aggression.
Citera
2025-04-22, 15:11
  #9
Moderator
Diagorass avatar
Justerat rubrik / mod
Citera
2025-04-22, 15:13
  #10
Medlem
Västkustskts avatar
Sverige är dödsdömt så det är korkat att stanna här om man har möjligheten att flytta utomlands.
Citera
2025-04-22, 15:24
  #11
Men de ville inte flytta utomlands (och själva bli invandrare) på 90-talet när mc gäng och skinnskallar höll på som värst?

De har undermedvetet röstat för dagens samhälle sedan de blev myndiga. Det är hit det har lett. Från DDR Sverige till Ulf Kristerssons nattväktarstat. Från en dystopi till en annan.
Citera
2025-04-22, 15:30
  #12
Medlem
RickardRedig12s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CV-Senior
De som vill flytta gör det nog mest p g a klimatet.
Sydeuropa är ju inte mindre krångligt med byråkrati eller har lägre brottslighet. Vilka länder är aktuella? Portugal, Spanien, inkl Kanarieöarna, Italien... latinsk byråkrati och korruption.

Själv bor jag stora delar utomlands, mest p g a klimatet men även för äventyret skull. Här är brottslighet och korruption högre, kulturen och språket är utmanande och kvinnorna vackra.

Vill man fly brottslighet och är svensk så är det nog bättre att fly till en småstad i Sverige.

Även småstäderna i Sverige idag är redan infekterade av invandringen och deras kriminalitet.
Så man tror att man ska kunna flyga så vet jag inte riktigt var någonstans då får det väl bli någonstans i Norrbotten.

Jag håller med ovanstående kille som beskrev att det finns en faktiskt egentligen inte någon fördel alls längre med Sverige.
Också utflyttad sedan 10 år.
För min del var det arbete samt invandringen som gjorde jag fick nog. 2015 när Sverige öppnade upp gränserna och det strömmade in folk som sedan tog över jobben myndigheter polisen med mera så tänkte jag låt skiten förfalla.

Förvånar mig inte att pensionärerna vill flytta för varför stanna kvar i ett land som helst vill se dem döda så det kan flytta in negrer i deras bostäder?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in