Citat:
Ursprungligen postat av
ultrabubb
Jag är en man i övre 30-års åldern som gärna vill hitta mig en livspartner. Jag försökte med nätdejting i över ett decennium och då insåg jag att det var dags att ge upp när det aldrig ledde till något. Jag tillhör de 10% kortaste männen i Sverige och jag är inte snygg i övrigt heller. Jag är småblyg i början men inte när man väl lärt känna något så har svårt att bara börja prata med okända tjejer på stan t.ex. I yngre år försökte jag även på hemmafester och krogbesök och allt sånt man inte gör längre.
Tjejer har alltid känts totalt ointresserade utav mig tråkigt nog. Jag är trött på när alla verkligen träffar någon utom mig känns det som. Livet blir lite trist när man inte har någon att dela det med. Ha någon att mysa med. Få uppleva den första kärleken.
Så åter till frågan: Vart kan en man som jag träffa en flickvän? Jag bor i Stockholm.
80% av männen som inte kan få en flickvän verkar jaga topp-20% av kvinnorna.
Du får leta efter någon som skönhetsmässigt befinner sig på en liknande nivå som du själv befinner dig på. Jag förundras över hur många män som klagar över att inga kvinnor vill ha dem, när de jagar kvinnor som befinner sig långt över deras nivå utseendemässigt.
Gå på kurs, dans eller andra kurser som kvinnor tenderar att dras till.