Flashback bygger pepparkakshus!
  • 1
  • 2
2025-04-19, 22:12
  #13
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
https://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_Rus%27,_Russia_and_Ruthenia#Etymology

OK, backar lite.
Om Roslagen hänger ihop med men that can row så stämmer ju det du säger. Aldrig hört det tidigare dock.
Citera
2025-04-19, 22:57
  #14
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
OK, backar lite.
Om Roslagen hänger ihop med men that can row så stämmer ju det du säger. Aldrig hört det tidigare dock.

Roslagen är namnet för Ryssland. Men Routsi är namnet för Sverige, på grund utav folket som rodde.

Men fick höra detta från en som var väldigt kunnig inom området.
Routsi kom alltså till under vikingatiden när vi(kanske inte du) började att ro överallt.
Citera
2025-04-20, 00:30
  #15
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Timothy.McVeigh
Vikingarna fruktade ett odjur kallat kraken som jag förstått det.
Men finns det bevarade beskrivningar av hur det såg ut eller var det bara fantasifoster som sjömän brukar tro på?

Enligt dom beskrivningar jag stött på så påminner det om en jättebläckfisk men dom lever väl inte i områdena vikingarna besökte och dessutom lever dom största bläckfiskarna på enormt djupt vatten.
Kan det vara så att ett vikingaskepp stött på en flytande eller strandad död jättebläckfisk och i vanlig ordning överdrivit dess storlek och spridit skrönor om hur deras fartyg attackerats av dessa odjur?

Många jättebläckfiskar har ju påträffats runt Danmark, Norge och inte minst Island. Var tror du att vikingarna fanns?

https://sv.wikipedia.org/wiki/J%C3%A4ttebl%C3%A4ckfiskar

De flesta dokumenterade exemplar är strandade döda exemplar. Som det anges i föregående länk, så fotograferades den första i sitt naturliga habitat 2004, samt filmades 2006.

Citat:
Kraken är ett havsmonster i främst norsk och isländsk, men även svensk och dansk, fiskar- och sjömanstradition. Det framträder främst som en gigantisk bläckfisk, antingen åtta- eller tioarmad
https://sv.wikipedia.org/wiki/Kraken

Kolossbläckfisken har däremot endast hittats runt södra klotet.
Citera
2025-04-20, 00:31
  #16
Medlem
Aldrig tidigare tänkt på att ”Arma krake” och ”Kraken” kommer från samma del av språket.
Citera
2025-04-20, 09:01
  #17
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheGretaReset
Vi hade väl finnbulls-ulven eller något sådant?

Kraken är nog mera disneyfilm.

Men naturligtvis har man trott på sjöodjur som i alla kulturer. Rätt modit ändå att ge sig ut på haven med så låga fribord.
Fenrisulven tänker du på. Sen "fanns" Midgårdsormen. Som var ett skapligt stort sjöodjur som ringlade sig runt hela världen. Kraken tror jag det talades om senare än vikingatid. Men stora bläckfiskar finns ju i verkligheten. Så förstår den myten.
Citera
2025-04-20, 10:09
  #18
Medlem
Ördögs avatar
Kolla också dessa trådar.

(FB) Megalodon, Kraken och annat..
(FB) Stora tråden om jättebläckfiskar och kolossbläckfiskar
(FB) Är bläckfiskar farliga för människan?
(FB) Den stora kryptozoologiska tråden
(FB) Mytologiska djur??
__________________
Senast redigerad av Ördög 2025-04-20 kl. 10:14.
Citera
2025-04-20, 13:49
  #19
Medlem
Timothy.McVeighs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Europe
Många jättebläckfiskar har ju påträffats runt Danmark, Norge och inte minst Island. Var tror du att vikingarna fanns?

https://sv.wikipedia.org/wiki/J%C3%A4ttebl%C3%A4ckfiskar

De flesta dokumenterade exemplar är strandade döda exemplar. Som det anges i föregående länk, så fotograferades den första i sitt naturliga habitat 2004, samt filmades 2006.
Myten om jättebläckfisken går ju ut på att den var så stor att den kunde dra ner hela fartyg under ytan.
Det är ju svårt om bläckfisken bara lever på stora djup och endast påträffas på ytan när dom flyter upp efter att ha dött.
Historier om sjöodjur har spridits bland sjöfarare i alla tider och i alla hav men just namnet Kraken har jag inte stött på utanför nordliga vatten.

Vikingarna trodde ju också på Lindormar och har avbildat dom på många runstenar.

Hittade även detta på Google;
Norse Mythology
Kraken mythology originated in Norse Mythology and was based on sightings of a large sea creature. The Kraken was said to haunt the seas of Norway, Greenland, and Iceland. Seafarer sightings of the Kraken took place in the 1700s, but it was first recorded by King Sverre of Norway in 1180.


år 1180 var ju precis efter att vikingatiden anses tagit slut iom kristnandet av norden.
Citera
2025-04-20, 14:22
  #20
Medlem
pn222jws avatar
Krokare... Crook - tillböjd, krokig.
Citera
2025-04-21, 10:58
  #21
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av immenhusen
Fast helt fel hade inte Tom, eftersom den etymologiska bakgrunden till namnet Roslagen härleds till roddarlag. Huruvida de träffade på Kraken i Östersjön eller ej är dock en annan femma...

/AI
Njae, inte nödvändigtvis.
"Rot,rote" ifrån lågtyskan betyder en "bruten skara", grupp" ur ett visst område. Hela landet bestod av olika rotar, även i inlandet. Hade inget med "roddare" att göra.
"Rosen" är även en symbol för vissa styrande ätter, har ursprung i betydelsen ära och seger.

Citat:
ETYMOLOGI dansk form rode, av gammeldansk rode, ruthe (tilsvarer norrønt roti 'skare, flokk'), via middelnedertysk rote, fra gammelfransk rote 'tropp, hæravdeling'
https://naob.no/ordbok/rode_2

https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Rote
__________________
Senast redigerad av Giant Squid 2025-04-21 kl. 11:14.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in