2025-04-10, 18:59
  #133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mickenyqvist123
Nej du, gubben.

Vi kan enas om att du vet mer om aktier och fonder än vad jag gör och jag vet mer om spel än vad du gör och skaka hand på det (att du ens nämner "huset" visar att du vet väldigt lite om spel, att bunta ihop casino med sportsbetting/poolspel visar på okunskap)
Men så bra att det finns spel där oddsen är till fördel för spelaren.

Säg namnet på bolaget fort, innan de kursar.
Citera
2025-04-10, 18:59
  #134
Medlem
mickenyqvist123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av EastAreaPapist
Jag skulle säga att det är samma med aktiemarknaden. Det är osannolikt men möjligt att du förlorar hela ditt kapital på en dag. Det är samma sak med roulette, så länge du satsar med måtta. Om du behåller en fond som gått ner har du förlorat och spelar i princip igen.

Jag skulle säga att den avgörande skillnaden är att den förväntade avkastningen är positiv på aktiemarknaden och negativ för spel.

Ja men det kan ju dock ta många många år för att få tillbaka en sådan där förlust, och sedan så kanske det blir en till krasch precis när man hämtat upp det förlorade så är man tillbaka på ruta 1.

Om det något jag märkt med börshajar så är det att de är i total förnekelse om att de också spelar rysk roulette med sina tillgångar... de sitter och bokar in framtidsscenarion som ska rädda dem.

Som någon person en gång sade: "in the long run? in the long run, we'll all be dead!"
Citera
2025-04-10, 19:02
  #135
Medlem
mickenyqvist123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Krascha
Men så bra att det finns spel där oddsen är till fördel för spelaren.

Säg namnet på bolaget fort, innan de kursar.

Du förstår inte vad vi snackar om. Vi pratar om poolspel (Topptipset, Powerplay, Stryktipset, Europatipset etc)

Där man spelar emot andra spelare, och inte själva huset (även om huset tar en cut för att anordna spelet). I teorin så kanske inte det låter som att det finns något värde i de spelen, men i verkligheten gör det så eftersom att en stor del av svenska folket dag in och dag ut väljer att kryssa i favoriterna. Det vi som har koll gör då är att helt enkelt välja rader som går för skräll, och när dessa skrällar väl klaffar så blir raderna extremt överbetalda kontra oddsmarknaden.

Detta beror på att det finns drivor av gubbar som typ Benke, 59, från Årsta som går in på sin lokala kiosk och spikar alla favoriter rakt av och går hem nöjd och belåten. Han har inga problem med att kasta bort sina pengar för han spelar för kul, men det är denna grupp av spelare som vi andra roffar åt oss av. Utan Benke hade det inte funnits värde.
Citera
2025-04-11, 01:59
  #136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mickenyqvist123
Du förstår inte vad vi snackar om. (även om huset tar en cut för att anordna spelet).
Just. Aktier är något helt annat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in