Citat:
Ursprungligen postat av
Hovslättsmannen
En intressant är att AI på sätt och vis släcker ut de möjligheter som internet skapade. Vi ägnar mycket mer tid än vad vi tror, åt att interagera med AI. AI har blivit "agendasättande" på ett sätt som gör chefredaktören på DN grön av avund. Syftet är dock inte att påverka oss ideologiskt eller förändra samhället, utan bara att få vår uppmärksamhet och sälja den vidare - med andra ord få oss att stå som lydiga kossor i stallet, och slösa bort vår tid tills vi dör.
Vi hamnar snart i en situation där människor inte kan skilja AI-genererat nyhetsmaterial från verkligt dito, och då är vi fast i en loop med vår egen indignation. Har man tur, så får man psykiatrisk hjälp.
Vi som är "rättshaverister"? Som, sen dag 1 ifrågasatt GDPR och liknande, dess inverkan av våran integritet och privatliv, som kollektiv och på individuell nivå.. som fortsätter ifrågasätta system som fundamentalt bygger på mass manipulation, vi blir färre och färre och motståndet blir mer solid..
"Jag har inget att dölja, varför ska jag vara orolig över att all min post öppnas. Förebygger ju yttre hot..."
"Du är paranoid om du tror dom granskar dig"
Det är därför vi läser om alla brottsförebyggande aktioner varje dag. Eller vänta nu..
Där Gboard , m.fl, har ni en tanke. Kanske fabricera lite mer nyheter om hur inskränkt sekretess räddar liv var dag. Upp på nyheternas första sida!