2025-03-23, 00:34
  #25
Medlem
zombie-nations avatar
Fungerar svart magi på onda människor? Hur vet de onda krafterna vem de ska lyda?
Citera
2025-03-23, 02:45
  #26
Medlem
psykadelikatessens avatar
Om det är så att svart magi fanns på riktigt så skulle man väl gardera sina ledare med väldigt potenta försvars-trollformler för att skydda en mot attacker?

Rimligen om det finns attacker med svart magi så måste det ju också finnas en form av försvar mot dessa
Citera
2025-03-23, 03:38
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrDoomsday
Nej han har snarare spännt på sig Guds Rustning! Han fick ett tydligt bevis på att Gud är verklig när han blev skjuten i örat!

Efesierbrevet 6


Han riggade det själv.

Han insisterade på att stanna kvar på podiet för att rafsa upp nåt från golvet när secret service försökte få honom av scenen, han lät aldrig någon utomstående titta på ”såret” och en vecka senare hade det läkt utan något synligt märke.
Citera
2025-03-23, 11:42
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sierra.Leon3
Jag tror han (& andra höjdare) har tillgång till mediciner som ger superkrafter tillsammans med tillgång till A+++ läkare/doktorer.
Han coolar snart vippen ska du se han sitter nog inte hela denna mandatperioden
Citera
2025-03-23, 11:57
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tidsresenaren
Jag är andligt öppen, men vissa idéer i den spirituella världen har jag svårt att ta på allvar.

Ett exempel är varningar om ”spirituella attacker” eller ”onda ögat” – att en familjemedlem, granne eller Illuminati utför svart magi för att hindra dig från att nå dina mål. Vissa menar till och med att de är förföljda av energivapen runt sitt hem. Det finns många sådana historier – ofta rätt dramatiska.

Problemet är att de inte håller ihop logiskt. Titta bara på någon som Donald Trump. Oavsett vad man tycker om honom, verkar han inte påverkas av några attacker, trots att han provocerar halva världen, går emot etablissemanget och har mängder av fiender.

Och tänk på alla kändisar som är föremål för enorm avundsjuka. Om negativ energi fungerade så som vissa påstår, borde de inte ständigt drabbas av olyckor?

Jag tycker ämnet är intressant, och tror att viss kritik från folk som pratar om gangstalking kan ha substans – jag har till och med upplevt liknande saker själv. Men om sådana krafter verkligen fungerade så ofta och effektivt, hade det varit nästintill omöjligt för många framgångsrika människor att leva normalt. Evolutionen verkar fungera annorlunda.

Så vad är mest rimligt – att panikattacker och obehag beror på en ritual mot dig, eller att de kommer från ditt eget psyke, trauman eller stress?

Ja så äe det-Vodoo funkar bara om offret tror der funkar
Citera
2025-03-23, 12:13
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sierra.Leon3
Jag tror han (& andra höjdare) har tillgång till mediciner som ger superkrafter tillsammans med tillgång till A+++ läkare/doktorer.
Troligen. Han har nog diverse fördelar som främjar hälsan så han ska orka hålla igång så länge som möjligt.
Citera
2025-03-23, 13:26
  #31
Medlem
SirPryces avatar
Lika laddning/negativa poler repellerar som bekant varandra, och President Evil är nog ett typexempel på en "negativ pol" i människogestalt , fulladdad med negativ energi, som troligen i hög grad repellerar annan negativ energi som utsänds emot honom. Utövande av svartkonst/ockultism lär gå i arv inom vissa familjer/släkter, från far till son, eller mor till dotter , så möjligen även inom klanen Trump. Jag får f ö själv mycket starka visioner av svartkonst , ondska och satanism ,då jag ser foton av Fred Trump, Donalds far. Ett ytterligare indicium på möjlig svartkonst inom Trump-klanen ,är att Donalds, från Tyskland invandrade farfar ,var bordellägare i USA i början på 1900-talet ,och det var/är i synnerhet i dylika otuktsnästen som svart magi/ockultism/satanism frodades/frodas. Skulle Trumpen nu själv vara invigd inom "den vänstra handens väg",vilket jag låter vara osagt, så besitter han ju självfallet även kunskapen/förmågan att upprätta försvarsbarriärer gentemot dylika psykiska/ockulta attacker.

Vad är det annars man brukar säga ? Jo , "Ont krut förgås inte så lätt" .
__________________
Senast redigerad av SirPryce 2025-03-23 kl. 13:30.
Citera
2025-03-23, 16:47
  #32
Medlem
Jesus144s avatar
Här har ni svaret! Han förlitar sig på Herren Jesus Kristus. Han ber och har många som ber över honom. Han har alltså gett över kampen till Gud, i tro på att Han hjälper, blir han hjälpt.
Citat:
Ursprungligen postat av MrDoomsday
Nej han har snarare spännt på sig Guds Rustning! Han fick ett tydligt bevis på att Gud är verklig när han blev skjuten i örat!

Efesierbrevet 6

Här är Efesierbrevet 6:10-18
10 Till sist, bli starka i Herren och i hans väldiga kraft.
11 Ta på er hela Guds vapenrustning, så att ni kan stå emot djävulens listiga angrepp.
12 Vi kämpar inte mot kött och blod, utan mot furstarna, mot makterna, mot världshärskarna här i mörkret, mot ondskans andemakter i himlarymderna.
13 Ta därför på er hela Guds vapenrustning, så att ni kan stå emot på den onda dagen och stå upprätt när ni fullgjort allt.

14 Stå alltså fasta, med sanningen som bälte runt höfterna och rättfärdighetens pansar som rustning,
15 och ha som skor på fötterna den beredskap som fridens evangelium ger.
16 Ta dessutom trons sköld, med den kan ni släcka den ondes alla brinnande pilar.
17 Ta emot frälsningens hjälm och Andens svärd, som är Guds ord.

18 Gör detta under ständig bön och åkallan och be alltid i Anden. Var därför vakna och håll ut i bön för alla de heliga.

Sammanfattning av rustningen:
Sanningens bälte – Stå fasta i Guds sanning.

Rättfärdighetens pansar – Lev rättfärdigt i Kristus.

Evangeliets skor – Var redo att sprida Guds frid.

Trons sköld – Släck fiendens attacker med tro.

Frälsningens hjälm – Skydda ditt sinne med vissheten om frälsning.

Andens svärd – Använd Guds ord som ditt vapen.

Bön – Be alltid och var vaksam.

Utrustningen är Guds skydd för oss i den andliga striden. Varje del hjälper oss att stå emot djävulens attacker och leva starkt i tron.
__________________
Senast redigerad av Jesus144 2025-03-23 kl. 16:54.
Citera
2025-03-23, 16:49
  #33
Medlem
Jesus144s avatar
Svart magi är inte trams dock. Alla har blivit utsatta för besvärjelser på ena eller andra sättet.
Citera
2025-03-23, 16:55
  #34
Medlem
Jesus144s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zombie-nation
Fungerar svart magi på onda människor? Hur vet de onda krafterna vem de ska lyda?

Dom är onda människor för att magin/besvärjelsen har fungerat.

Genom ondskan dom blir besatta av, besvär dom andra människor. Och så sprider mörkret sig.
Citera
2025-03-23, 17:00
  #35
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jesus144
Dom är onda människor för att magin/besvärjelsen har fungerat.

Genom ondskan dom blir besatta av, besvär dom andra människor. Och så sprider mörkret sig.

Tror du att Musk blivit ond? Han verkade rätt trevlig innan.
Citera
2025-03-23, 17:04
  #36
Medlem
Wrossmols avatar
Ja han har verkligen öppnat i raketfart, nu återstår bara att han avslöjar allt om alla ufon och utomjordingarna, som han faktiskt lovade att göra. Väntar med spänning på detta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in