Lamotrigin är bra medicin. Man kan ta även quetiapin samtidigt, om du skulle känna att inte lamotrigin funkar fullt ut.
Litium är den bästa medicinen. Men många blir skraja att ta den då det kan skapa problem med njurarna.
En vän till mig hade jättejobbigt. De höll på med medicin justering ett bra tag innan den rätta dosen var på plats, idag mår hon bra. Lite trött ibland. Plus att hon måste hålla rutiner. Mat, träning, sömn. Då mår hon som allra bäst. Samt försöka undvika allt för stressiga situationer.
Hon tar 200 mg lamictal och 400 mg quetiapin.
Du måste vara rädd om dig själv, kom ihåg det. Lyssna på kropp och själ. Det går att leva ett relativt bra liv trots sjukdomen.
Det är en svår sjukdom och kan kännas som en evig kamp. Men ge aldrig upp.
Citat:
Ursprungligen postat av
Whatelseshouldi
Tack för att du frågar! Jag går på Lamotrigin igen och än så länge känns det bra. Får väl se när den riktiga prövningen kommer dock. Bara hållt på nån månad.