2025-03-09, 14:41
  #1
Medlem
Hallå igen!

Min post här rätt nyligen fick bra respons, så jag gissar att denna också passar in här. Det är ett till synes rätt stort problem som kräver en del förklaring, så om någon faktiskt orkar gå igenom det och försöka hjälpa mig så är det enormt uppskattat. Annars är tips på andra ställen att be om hjälp också välkomna.

Så, till saken.
Två dagar i rad nu har min dator "dött" på ett sätt jag aldrig upplevt med en dator förut. Den fryser inte, utan snarare så slutar allting att fungera. Har jag webbläsaren öppen kan jag öppna flikar, men de laddar i all evighet utan att få timeout eller felmeddelanden. Har jag dokument öppna kan jag skriva i dem, men inte stänga dem. Jag kan tabba ner till skrivbordet, men precis som på alla andra ställen så kan jag inte öppna något. Inte ens aktivitetshanteraren går att öppna. Det enda jag kan göra är att stänga av datorn genom att hålla in knappen tills den dör.

Snabb inflik:
Jag minns ej om det hände exakt lika då, men för kanske någon månad sen max så dog datorn en gång på liknande sätt, och när jag startade om den då så skickade den mig till BIOS. Jag var helt vilsen där inne i en timme eller så, och varje gång jag körde save+exit så skickade den mig tillbaka dit vid omstart. Tills jag helt plötsligt hittade någon knapp där inne (troligtvis typ BOOT-list eller vad den nu heter, jag kommer i alla fall referera till den som så) som gav mig åtkomst till datorn igen.

Nu när datorn dog igår så hamnade jag återigen i BIOS, och jag kikade snabbt uppe mot högra hörnet där jag löste problemet senast, och såg att BOOT-list var tom, alltså att datorn inte hittar något att boota till. Vilket inte låter sådär jättelovande. Jag försökte googla lite lösningar på min telefon, men det mesta var mardrömsscenarier, ominstallationer med magiska usb-stickor, och förslag med massa termer som tycks kräva NASA-utbildning för att förstå sig på. Till sist provade jag förslaget att inte bara kolla om sladdarna sitter i ordentligt, utan dra ur allihop i en minut eller så och sen sätta tillbaka dem och prova starta datorn igen. Om jag förstod det rätt så skulle det typ reseta BIOS eller något, och hela grejen kallades CMOS om jag inte minns fel? (kollade aldrig upp vad det betyder)
Detta fick datorn att till sist starta windows igen, vilket gjorde en lite gråtfärdig då min dator är hela mitt liv och skulle den dö så dör nog jag med, för att vara lite sådär lagom dramatisk.

Nu när exakt samma sak hände idag igen och jag hamnade i BIOS så provade jag trycka save+exit nästan direkt, och den skickade mig raka vägen tillbaka till Windows på första försöket trots att BOOT-list fortfarande gapar tom i BIOS, så det kanske kan vara ett gott tecken i alla fall? Men nu med två gånger på två dagar så börjar jag bli riktigt orolig över min dator. Den kan ju lika gärna göra det imorrn igen utan att släppa tillbaka mig in på Windows den gången, och då vet jag inte vad jag ska ta mig till. Jag har ingen fungerande reservdator, ingen datorkunnig i närheten, ingen USB med någon repair eller Windowsinstallation eller liknande...
Så nu vill jag om möjligt ta reda på vad som är fel innan datorn dör totalt.

De enda möjligtvis relevanta detaljer jag kan ge är följande:
1. Jag har studsande linjer på skärmen i ett par minuter när jag kallstartar datorn, vilket min förra tråd handlade om och som avskrevs som problem med skärmen snarare än grafikkortet, då jag fick skärmen i andra hand av en som gillar att ha sina skärmar som slagpåsar (och så tycktes allt stämma otroligt bra med kommentarer jag fick där som beskrev skärmproblem). Här är länken till den tråden ifall informationen om det problemet är hjälpsamt:
(FB) Studsande linjer på skärmen?
2. För kanske ett halvår sedan (kan ha varit över ett år också) när jag startade ett spel en gång så kom det upp en ruta om att något med grafikkortet kan behöva en uppdatering. Jag tryckte bort den då jag hade annat att ta itu med och tänkte kolla den senare, men den dök aldrig upp igen och jag har inte sett något liknande någon annanstans någon annan gång, och inga övriga tecken på att något skulle vara på tok med grafikkortet. Jag har aldrig hört talas om att uppdatera såna heller, så hela grejen kändes jättekonstig. Men kanske det + linjerna på skärmen + datorns "död" de senaste dagarna kan ha en koppling?
3. Datorn är strax över 7 år gammal och har i övrigt fungerat helt felfritt. Att jag redan haft den längre än kanske någon tidigare dator är en förvånande insikt då alla dess föregångare har strulat på olika vis och blivit sämre med tiden, medans denna har fungerat perfekt och utan problem sen dag ett, så det känns som jag haft den 5 minuter. Alla problem av någon grad som den uppvisat (inklusive att frysa ihop och så) på dessa 7 år kan jag räkna på en hand.
4. Jag har inte gjort något för att sköta om den (förutom att ha starkt antivirus typ då, och windowsuppdateringar tvingar de ju på en nuförtiden). Jag har t.ex. inte öppnat den och grejat inuti en enda gång, så dammborttagning där inne skulle nog inte skada, och på gamla datorer har ju fläktarna kajkat ihop ibland p.g.a brist på sån där kylpasta eller vad det heter. Så lite orolig är man ju över den biten, men jag har inte kunskapen att hålla på med sånt, och som sagt ingen som kan hjälpa mig. Skulle aldrig våga börja rota där inne och riskera att ställa till något. Har hört att man inte ska dammsuga där heller utan köra typ luft på burk eller något, och sånt har jag inte licens för :P

En gissning på rak arm baserat på problemen och googlandet igår är att antingen är något tokigt där inne p.g.a damm, fläktar, eller något som sitter löst eller så, eller så har grafikkortet mycket riktigt börjat fått problem, som kanske förhoppningsvis kan fixas med en uppdatering eller så? Men jag kan som sagt otroligt lite om sånt här, och har ju inte supermycket att gå på.


All hjälp är välkommen
Tack för att du tog dig tid att läsa, och ursäkta den långa texten!
Citera
2025-03-09, 15:32
  #2
Medlem
tryckluft på burk finns att köpa för 100:- och har du aldrig gjort ren datorn så är det nog dags att göra det. när det är gjort titta så fläktarna fungerar överallt. sen ser du till att uppdatera grafikkortets drivrutiner. se även till att installera windows uppdateringar. även dom som är valfria som tex till nätverkskort och liknande. återkom sedan med resultatet.

vad du har för komponenter hade även varit bra att veta.

https://www.ccleaner.com/speccy

sist vill jag veta vad du har för nätaggregat i datorn.

edit: jag vill även veta vad det är för hårddisk/ssd du har operativsystemet på. alltså C:
Citera
2025-03-09, 15:40
  #3
Claude hälsar

Citat:
Här är en sammanfattning av texten:
Skribenten beskriver ett allvarligt datorproblem som inträffat två dagar i rad. Datorn "dör" på ett sätt där program fortsätter vara öppna men inget nytt kan laddas eller öppnas - inte ens aktivitetshanteraren. Det enda alternativet är att tvångsavstänga genom att hålla in strömknappen.
När datorn startas om hamnar skribenten i BIOS där "BOOT-list" visas som tom, vilket tyder på att datorn inte hittar något att starta upp från. Problemet har lösts tillfälligt genom att:

Dra ur alla sladdar i en minut (CMOS-reset)
Vid andra tillfället räckte det med att trycka "save+exit" i BIOS

Potentiellt relaterade problem:

Studsande linjer på skärmen vid kallstart (troligen skärmproblem enligt tidigare diskussion)
En varning om grafikkortsuppdatering som visades för cirka ett halvår sedan
Datorn är 7 år gammal men har annars fungerat felfritt
Skribenten har aldrig öppnat datorn för rengöring/underhåll

Skribenten gissar att problemen kan bero på damm, fläktar, lösa komponenter eller grafikkortet, men saknar teknisk kunskap för att diagnostisera eller åtgärda problemen på egen hand.
Citera
2025-03-09, 15:47
  #4
Medlem
Citat:
tryckluft på burk finns att köpa för 100:- och har du aldrig gjort ren datorn så är det nog dags att göra det. när det är gjort titta så fläktarna fungerar överallt. sen ser du till att uppdatera grafikkortets drivrutiner. se även till att installera windows uppdateringar. även dom som är valfria som tex till nätverkskort och liknande. återkom sedan med resultatet.

vad du har för komponenter hade även varit bra att veta.

https://www.ccleaner.com/speccy

sist vill jag veta vad du har för nätaggregat i datorn.

edit: jag vill även veta vad det är för hårddisk/ssd du har operativsystemet på. alltså C:


Är den enkel att använda då utan att sabba något där inne? Bara att blåsa med den där det är damm typ eller?

Hur uppdaterar man grafikkortsdrivrutiner? Har för mig att jag försökte googla på det efter att rutan om grafikkortet dök upp i det där spelet men det var otroligt svårt.

Lista på komponenter tagen direkt från när jag köpte datorn:
https://ibb.co/pr5jzH4R
Jag hoppas den informationen räcker till så jag inte behöver ladda ner det där programmet...
Förtäljer inte listan vad det är för nätaggregat och hårddisk/ssd så får jag försöka ta reda på hur man får fram den informationen.
__________________
Senast redigerad av Nightdrift 2025-03-09 kl. 16:00.
Citera
2025-03-09, 15:52
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nightdrift
Hallå igen!

Min post här rätt nyligen fick bra respons, så jag gissar att denna också passar in här. Det är ett till synes rätt stort problem som kräver en del förklaring, så om någon faktiskt orkar gå igenom det och försöka hjälpa mig så är det enormt uppskattat. Annars är tips på andra ställen att be om hjälp också välkomna.

Så, till saken.
Två dagar i rad nu har min dator "dött" på ett sätt jag aldrig upplevt med en dator förut. Den fryser inte, utan snarare så slutar allting att fungera. Har jag webbläsaren öppen kan jag öppna flikar, men de laddar i all evighet utan att få timeout eller felmeddelanden. Har jag dokument öppna kan jag skriva i dem, men inte stänga dem. Jag kan tabba ner till skrivbordet, men precis som på alla andra ställen så kan jag inte öppna något. Inte ens aktivitetshanteraren går att öppna. Det enda jag kan göra är att stänga av datorn genom att hålla in knappen tills den dör.

Snabb inflik:
Jag minns ej om det hände exakt lika då, men för kanske någon månad sen max så dog datorn en gång på liknande sätt, och när jag startade om den då så skickade den mig till BIOS. Jag var helt vilsen där inne i en timme eller så, och varje gång jag körde save+exit så skickade den mig tillbaka dit vid omstart. Tills jag helt plötsligt hittade någon knapp där inne (troligtvis typ BOOT-list eller vad den nu heter, jag kommer i alla fall referera till den som så) som gav mig åtkomst till datorn igen.

Nu när datorn dog igår så hamnade jag återigen i BIOS, och jag kikade snabbt uppe mot högra hörnet där jag löste problemet senast, och såg att BOOT-list var tom, alltså att datorn inte hittar något att boota till. Vilket inte låter sådär jättelovande. Jag försökte googla lite lösningar på min telefon, men det mesta var mardrömsscenarier, ominstallationer med magiska usb-stickor, och förslag med massa termer som tycks kräva NASA-utbildning för att förstå sig på. Till sist provade jag förslaget att inte bara kolla om sladdarna sitter i ordentligt, utan dra ur allihop i en minut eller så och sen sätta tillbaka dem och prova starta datorn igen. Om jag förstod det rätt så skulle det typ reseta BIOS eller något, och hela grejen kallades CMOS om jag inte minns fel? (kollade aldrig upp vad det betyder)
Detta fick datorn att till sist starta windows igen, vilket gjorde en lite gråtfärdig då min dator är hela mitt liv och skulle den dö så dör nog jag med, för att vara lite sådär lagom dramatisk.

Nu när exakt samma sak hände idag igen och jag hamnade i BIOS så provade jag trycka save+exit nästan direkt, och den skickade mig raka vägen tillbaka till Windows på första försöket trots att BOOT-list fortfarande gapar tom i BIOS, så det kanske kan vara ett gott tecken i alla fall? Men nu med två gånger på två dagar så börjar jag bli riktigt orolig över min dator. Den kan ju lika gärna göra det imorrn igen utan att släppa tillbaka mig in på Windows den gången, och då vet jag inte vad jag ska ta mig till. Jag har ingen fungerande reservdator, ingen datorkunnig i närheten, ingen USB med någon repair eller Windowsinstallation eller liknande...
Så nu vill jag om möjligt ta reda på vad som är fel innan datorn dör totalt.

De enda möjligtvis relevanta detaljer jag kan ge är följande:
1. Jag har studsande linjer på skärmen i ett par minuter när jag kallstartar datorn, vilket min förra tråd handlade om och som avskrevs som problem med skärmen snarare än grafikkortet, då jag fick skärmen i andra hand av en som gillar att ha sina skärmar som slagpåsar (och så tycktes allt stämma otroligt bra med kommentarer jag fick där som beskrev skärmproblem). Här är länken till den tråden ifall informationen om det problemet är hjälpsamt:
(FB) Studsande linjer på skärmen?
2. För kanske ett halvår sedan (kan ha varit över ett år också) när jag startade ett spel en gång så kom det upp en ruta om att något med grafikkortet kan behöva en uppdatering. Jag tryckte bort den då jag hade annat att ta itu med och tänkte kolla den senare, men den dök aldrig upp igen och jag har inte sett något liknande någon annanstans någon annan gång, och inga övriga tecken på att något skulle vara på tok med grafikkortet. Jag har aldrig hört talas om att uppdatera såna heller, så hela grejen kändes jättekonstig. Men kanske det + linjerna på skärmen + datorns "död" de senaste dagarna kan ha en koppling?
3. Datorn är strax över 7 år gammal och har i övrigt fungerat helt felfritt. Att jag redan haft den längre än kanske någon tidigare dator är en förvånande insikt då alla dess föregångare har strulat på olika vis och blivit sämre med tiden, medans denna har fungerat perfekt och utan problem sen dag ett, så det känns som jag haft den 5 minuter. Alla problem av någon grad som den uppvisat (inklusive att frysa ihop och så) på dessa 7 år kan jag räkna på en hand.
4. Jag har inte gjort något för att sköta om den (förutom att ha starkt antivirus typ då, och windowsuppdateringar tvingar de ju på en nuförtiden). Jag har t.ex. inte öppnat den och grejat inuti en enda gång, så dammborttagning där inne skulle nog inte skada, och på gamla datorer har ju fläktarna kajkat ihop ibland p.g.a brist på sån där kylpasta eller vad det heter. Så lite orolig är man ju över den biten, men jag har inte kunskapen att hålla på med sånt, och som sagt ingen som kan hjälpa mig. Skulle aldrig våga börja rota där inne och riskera att ställa till något. Har hört att man inte ska dammsuga där heller utan köra typ luft på burk eller något, och sånt har jag inte licens för :P

En gissning på rak arm baserat på problemen och googlandet igår är att antingen är något tokigt där inne p.g.a damm, fläktar, eller något som sitter löst eller så, eller så har grafikkortet mycket riktigt börjat fått problem, som kanske förhoppningsvis kan fixas med en uppdatering eller så? Men jag kan som sagt otroligt lite om sånt här, och har ju inte supermycket att gå på.


All hjälp är välkommen
Tack för att du tog dig tid att läsa, och ursäkta den långa texten!

Som sagt, du borde börja med att öppna datorn och blåsa den ren från damm. Efter sju år skulle den säkert må bra av att byta kylpastan mellan processorn och processorkylaren, men om du känner dig osäker kan du hoppas över detta. Tryckluft på burk finns på alla elektronikaffärer såsom nettotonnet, Elgiganten, mediemakt osv... Dammsug inte.

Har du inte installerat om Datorn på sju år är det inte direkt otänkbart att felen du beskriver är relaterade till mjukvara, snarare än hårdvara och det bästa du kan göra är att installera om Windows. Det är inte särskilt krångligt och om du vill kan du följa min steg-för-steg guide som jag skrev för något år sedan: (FB) Windows 11 - Så installerar du det bäst 2024

Om du inte är orolig över att Microsoft spionerar på dig räcker det om du följer de första tre stegen i guiden. Finns också massor med guider på Youtube och andra ställen.

Innan du gör det bör du säkerhetskopiera de filer du vill spara. Är datorn sju år finns det säkert en hel del du inte vill bli av med. Kopiera antingen dessa till ett usb-minne, extern hårddisk eller i värsta fall molnet. USB-minner går att köpa överallt.

Lycka till!
__________________
Senast redigerad av Fcuko 2025-03-09 kl. 15:56.
Citera
2025-03-09, 15:59
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fcuko
Som sagt, du borde börja med att öppna datorn och blåsa den ren från damm. Efter sju år skulle den säkert må bra av att byta kylpastan mellan processorn och processorkylaren, men om du känner dig osäker kan du hoppas över detta. Tryckluft på burk finns på alla elektronikaffärer såsom nettotonnet, Elgiganten, mediemakt osv... Dammsug inte.

Har du inte installerat om Datorn på sju år är det inte direkt otänkbart att felen du beskriver är relaterade till mjukvara, snarare än hårdvara och det bästa du kan göra är att installera om Windows. Det är inte särskilt krångligt och om du vill kan du följa min steg-för-steg guide som jag skrev för något år sedan: (FB) Windows 11 - Så installerar du det bäst 2024

Innan du gör det bör du säkerhetskopiera de filer du vill spara. Är datorn sju år finns det säkert en hel del du inte vill bli av med. Kopiera antingen dessa till ett usb-minne, extern hårddisk eller i värsta fall molnet. USB-minner går att köpa överallt.

Lycka till!


Jag får nog ta och beställa en burk tryckluft ja, jag kan väl i värsta fall googla någon guide om hur man använder den på ett säkert sätt.
Jag har dock aldrig sett råd om att ominstallera datorer efter ett tag. Jag har Windows 10, så jag skulle behöva en annan guide om det skulle krävas...

Filer har jag sparade på en extern och uppdaterar då och då, men jag har så otroligt mycket som ej kan sparas, som typ bokmärken och installationer osv, det vore jättejobbigt att behöva "börja om".

Men jag antar det är svårt att diagnostisera problem med den informationen jag hade att ge, och det var nog lite hoppfullt att tänka att någon kanske skulle direkt veta vad problemet är, haha.
Citera
2025-03-09, 16:01
  #7
Medlem
TokayGecks avatar
Dina problem tyder på problem med hårddisken.

Kör du SSD eller SATA disk? Vid det sistnämna så skulle jag sätta pengar på att den på något sätt är skadad/komprimerad.

Hade köpt en ny HDD om jag vore dig, innan det är för sent så att du kan kopiera över dina saker nya disken. Behöver inte kosta mycket.
Citera
2025-03-09, 16:04
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nightdrift
Jag får nog ta och beställa en burk tryckluft ja, jag kan väl i värsta fall googla någon guide om hur man använder den på ett säkert sätt.
Jag har dock aldrig sett råd om att ominstallera datorer efter ett tag. Jag har Windows 10, så jag skulle behöva en annan guide om det skulle krävas...

Filer har jag sparade på en extern och uppdaterar då och då, men jag har så otroligt mycket som ej kan sparas, som typ bokmärken och installationer osv, det vore jättejobbigt att behöva "börja om".

Men jag antar det är svårt att diagnostisera problem med den informationen jag hade att ge, och det var nog lite hoppfullt att tänka att någon kanske skulle direkt veta vad problemet är, haha.

Om du skriver vilken webbläsare du har kan jag hjälpa dig med steg-för-steg instruktioner så du kan spara även dina bokmärken och inställningar. Har du annan data du vill säkerhetskopiera så skriv vad det är så kan jag försöka guida dig rätt.

Windows 10 kommer sluta få säkerhetsuppdateringar den 14 oktober i år så skulle verkligen rekommendera att du övervägde att byta till Windows 11.
Citera
2025-03-09, 16:09
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TokayGeck
Dina problem tyder på problem med hårddisken.

Kör du SSD eller SATA disk? Vid det sistnämna så skulle jag sätta pengar på att den på något sätt är skadad/komprimerad.

Hade köpt en ny HDD om jag vore dig, innan det är för sent så att du kan kopiera över dina saker nya disken. Behöver inte kosta mycket.

Kan du beskriva dessa bitar lite mer ingående? Jag har aldrig gjort mer än att köpa datorer och använda dem, jag vet inte skillnaden på SSD/SATA eller hur man köper och byter HDD. Jag gissar dock att jag har SSD, då jag aldrig hört talas om SATA och bör ha fått med någon vanlig hårddisk i datorn, inte något konstigt.
Citera
2025-03-09, 16:12
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fcuko
Om du skriver vilken webbläsare du har kan jag hjälpa dig med steg-för-steg instruktioner så du kan spara även dina bokmärken och inställningar. Har du annan data du vill säkerhetskopiera så skriv vad det är så kan jag försöka guida dig rätt.

Windows 10 kommer sluta få säkerhetsuppdateringar den 14 oktober i år så skulle verkligen rekommendera att du övervägde att byta till Windows 11.

Firefox kör jag. Hur mycket skiljer sig Windows 11 från Windows 10? Windows 10 har ju i alla fall fungerat helt ok, jag har för mig att jag kanske hörde att Windows 11 bör undvikas. Kan dock ha fel där.

Jag gissar att säkerhetskopiera helt enkelt betyder kopiera för överföring?
Citera
2025-03-09, 16:16
  #11
Medlem
TokayGecks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nightdrift
Kan du beskriva dessa bitar lite mer ingående? Jag har aldrig gjort mer än att köpa datorer och använda dem, jag vet inte skillnaden på SSD/SATA eller hur man köper och byter HDD. Jag gissar dock att jag har SSD, då jag aldrig hört talas om SATA och bör ha fått med någon vanlig hårddisk i datorn, inte något konstigt.

SSD är digital disk, SATA är den mest använda typ av disk innan SSD blev hyffsat prisvänligt. I en SATA disk har du en spinnande skiva, får den en repa eller hamnar ur balans får man problemen du beskriver. Med en SSD hade jag börjat med omformatering innan jag gick och köpte en ny. Du kan använda Speccy eller valfritt liknande progam för att se vad du har för hårdvara.
Citera
2025-03-09, 16:19
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TokayGeck
SSD är digital disk, SATA är den mest använda typ av disk innan SSD blev hyffsat prisvänligt. I en SATA disk har du en spinnande skiva, får den en repa eller hamnar ur balans får man problemen du beskriver. Med en SSD hade jag börjat med omformatering innan jag gick och köpte en ny. Du kan använda Speccy eller valfritt liknande progam för att se vad du har för hårdvara.

Syns det inte i bilden jag länkade?
https://ibb.co/pr5jzH4R
Du menar alltså formatera hårddisken? Det är väl typ samma som att installera om datorn va?
Oj, nu slog det mig att man brukar ju visst formatera datorn när saker strular. Var så många år sen senast så jag hade helt glömt det.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in