2025-02-17, 07:10
  #61
Medlem
diseuses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Varför inte?
Konstitutionen innehåller ett uttryckligt krav att presidenten ska vara en så kallad natural born citizen. Detta uttryck är inte närmare definierat, men det brukar tolkas som att personen ska ha haft amerikanskt medborgarskap sedan födseln. Elon Musk blev amerikansk medborgare först i trettioårsåldern.

https://en.wikipedia.org/wiki/Natura...United_States)
https://www.law.cornell.edu/wex/natural_born_citizen
https://constitution.congress.gov/br...ALDE_00013692/
Citera
2025-02-17, 07:24
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Håller Trump och Musk ihop dessa fyra år utan att slåss så blir jag inte förvånad om de byter plats till nästa period.

Det går inte då Elon Musk inte är född i USA som är ett krav för att få bli president.
Citera
2025-02-17, 08:02
  #63
Medlem
Tror Trump vill bli ihågkommen som den bästa presidenten genom tiderna och mycket tyder på att det blir så. Han går inte i samma fälla 2ggr, särskilt inte efter flera mordförsök av demokraterna. Denna gång kommer swampen/klägget inte undan oavsett hur mycket vänsterextrema muppar gläffser och han vet att han har folkets stöd samt är populärare än någonsin tom bland fler och fler oldschool liberaler.

Han har inget att förlora iom att han är nära döden iaf, så detta kommer vara viktigt för honom rent moraliskt över något annat. Rik är han redan… inte som en såsse vars enda väg till rikedom är korruption och fiffel, tillskansa sig andras pengar, skattemedel

Han vet att han historiskt kommer bli en viktig person och ses tillbaka på den som vände väst ur galenskaperna som pågick

Sedan när vänsterpacket gnäller över fascism för han återför free speech samt tar bort onödigt skattesvinn och bedrägerier kommer bara ge ännu mer styrka till hans sak som är i linje med hederliga medborgare och även en tillbakagång till den ursprungliga konstitutionen som ju var väldigt emot stor stat, överförmynderi och skatter. Kom ihåg revolutionärerna startade USA pga 1% brittisk skatt och övrig skatt var obefintlig. Enorm stat samt hög skatt är ett nytt påfund efter 2a världskriget vilket har skapat denna sinnessjuka byråkrati och kriminella fest kring en allt för stor skattekista

Tror inte Trump kommer gå en tredje runda utan det blir en av de nya som visat framfötterna, sannolikt Vance
__________________
Senast redigerad av ES-trader 2025-02-17 kl. 08:20.
Citera
2025-02-17, 08:32
  #64
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Det amendment det handlar om är mycket vattentätt formulerat, det finns ingen möjlighet att lägga till ytterligare en period utifrån det. Och att förändra texten skulle kräva samma process som när man antar ett ntt amendment, den vägen är krånglig och i detta fal absolut inte famkomlig Men man blir ju inte förvånad över att Trump vid nästan 80 års ålder drömmer om att kunna sitta i Vita huset näst intill på livstid.

Trump öppnade för detta redan under sin tidigare ämbetsperiod. Då öppnade han sin argumentation med, något i stilen av: ”Det finns experter som hävdar att….” När han egentligen menade: ”Jag önskar sitta fler perioder än vad konstitutionen tillåter”.
Citera
2025-02-17, 09:17
  #65
Avstängd
guderis avatar
Medellivslängden för män i USA är 76 år, Trump är nu 78 och kommer alltså vara 82 nästa val. Har svårt att se att han kommer kunna ställa upp oavsett.
Citera
2025-02-17, 09:26
  #66
Medlem
klybans avatar
Tänk så det hade låtit om Demokraterna hade sagt detta
Och där har vi svaret, detta har ingenting med konstitutionen och demokrati och göra, utan bara ett sätt att försöka göra USA till en diktatur.
Citera
2025-02-17, 10:35
  #67
Medlem
diseuses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av klyban
Tänk så det hade låtit om Demokraterna hade sagt detta
Som tur är behöver vi inte gissa, det är bara att minnas tillbaka hur det lät när Bill Clinton pratade om en tredje mandatperiod:

https://www.theguardian.com/world/20...tions2000.usa3
Citera
2025-02-17, 10:47
  #68
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av diseuse
Som tur är behöver vi inte gissa, det är bara att minnas tillbaka hur det lät när Bill Clinton pratade om en tredje mandatperiod:

https://www.theguardian.com/world/20...tions2000.usa3
En komisk sak är att ändra pratas det inte om ens här, utan tolka om.
Och borde och inte försöka, ja, vad ska vi göra med detta?

Och tredje, det räcker med två mandatperioder, men såklart vill man ha en diktatur så är ju detta bara ett hinder och som donalds sagt om konstitutionen att den är ett hinder för sätta sig permanent på tronen.(Sen att hen är stendöd inom några år spelar ingen större roll.)
Citera
2025-02-17, 10:47
  #69
Medlem
skogshuggar3ns avatar
Oerhört osannolikt men det vore fantastiskt. Då kan han fortsätta försämra relationen med Europa och lägga ner subversiva myndigheter som sprider "demokrati" världen över.
Citera
2025-02-17, 11:25
  #70
Medlem
Omöjligt är det inte, men det är högst osannolikt. Han har fyra vägar att gå

Enligt Prof

1 Han skulle kunna skapa en rörelse för att direkt upphäva det 22:a tillägget.

2 Han skulle kunna utnyttja ett föga uppmärksammat kryphål i ändringsförslaget som skulle kunna göra det möjligt för honom att kandidera till vicepresidentposten och sedan omedelbart stiga upp till presidentposten igen. (Det har pratats om denna tidigare)

3 Han skulle kunna ställa upp i presidentvalet igen med löftet att en medgörlig högsta domstol inte kommer att stoppa honom.

4 Eller så kan han helt enkelt vägra att avgå – och sätta ett formellt stopp för USA:s demokratiska experiment.

Men vem som vinner vid nästa val, om det blir något, beror på ekonomin. Möjligen kan en större militär konflikt påverka.

Alla fyra vägarna har ju sina svagheter.
Citera
2025-02-17, 12:20
  #71
Medlem
BakelitTelefonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fsker
Jag kan föreställa mig ett möjligt scenario.

Man uppdagar att Biden fuskade till sig vinsten förra valet, hävdar att Trump vann och således inte fick sitta sin andra period, säger att han nu sitter sin tredje vilket man inte får vilket gör att den nuvarande perioden inte räknas och då de stora förändringarna sker från Elon daggmask så behåller man de policys som inrättats men låter Trump sitta sin andra gång, vilket egentligen blir hans tredje.

Det är dock extremt osannolikt


Om det nu kommer fram att Trump egentligen vann 2020, så satt han aldrig den perioden, så 2024-2028 är hans andra period han sitter.
Citera
2025-02-17, 12:22
  #72
Medlem
BakelitTelefonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av guderi
Medellivslängden för män i USA är 76 år, Trump är nu 78 och kommer alltså vara 82 nästa val. Har svårt att se att han kommer kunna ställa upp oavsett.

Du vet väl vad medel innebär? Det innebär att en del lever längre, en del läever kortare. Det betyder inte att det är en absolut bortre gräns på hur länge någon man kan leva.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in