Citat:
Ursprungligen postat av
SiamGnome
Omöjligt är det inte, men det är högst osannolikt. Han har fyra vägar att gå
Enligt Prof
1 Han skulle kunna skapa en rörelse för att direkt upphäva det 22:a tillägget.
2 Han skulle kunna utnyttja ett föga uppmärksammat kryphål i ändringsförslaget som skulle kunna göra det möjligt för honom att kandidera till vicepresidentposten och sedan omedelbart stiga upp till presidentposten igen. (Det har pratats om denna tidigare)
3 Han skulle kunna ställa upp i presidentvalet igen med löftet att en medgörlig högsta domstol inte kommer att stoppa honom.
4 Eller så kan han helt enkelt vägra att avgå – och sätta ett formellt stopp för USA:s demokratiska experiment.
Men vem som vinner vid nästa val, om det blir något, beror på ekonomin. Möjligen kan en större militär konflikt påverka.
Alla fyra vägarna har ju sina svagheter.
vid punkt 1 så skämtade trump att om republikarnerna ville så kunde de göra honom president en tredje gång (detta kommer de inte göra)
vid punkt 2 så kan han inte bli vice president då han inte kan bli president eftersom att han har redan kört två gånger
vid punkt 3 högsta domstolen hade redan blockerat honom 2020 så detta kommer också inte att hända
punkt 4, det kommer ju inte vara värt att skapa ett inbördeskrig inom MAGA för att han skall sitta 4 år till, han är så gammal
detta är bara en journalist som vill hetsa på demokraterna så att de kan skrika om agenda 25 igen trots att det inte är trumps agenda