Citat:
Ursprungligen postat av
DarkOcean
Hjälp jag nojjar sönder, har talat med diverse ställen om mitt alkoholmissbruk, alla säger att jag måste söka vård så att jag inte riskerar delerious tremens, tror redan att jag har det då jag inte kan sova och är förvirrad
Läste på lite och det skulle jag inte ha gjort nu är ångesten fruktansvärd. Har druckit mycket förr och trappat ner utan problem så förstår inte vad som pågår nu. Vill söka hjälp men då förlorar jag mitt liv 😩
Spendera tid utomhus i det solsken som finns och få frisk luft från långa promenader för att få tänkt ut tankar i fred,
ät ett par stycken ägg varje dag den närmsta tiden, välj enbart icke-ekologiska (ekologiska ägg är tyvärr giftiga pga fodret) lagda av utomhushöns, ägg innehåller allt ett liv kräver förutom vad som du även kan hitta i ost så försök hitta en god ost, helst opastöriserad för dess nyttigheter, kokta ägg gör sig ofta väl med smör,
få i dig något gott att äta regelbundet, ugnsbakad nötkött är riktigt gott exempelvis, ha en termometer för att nå rätt tillagningstemperatur och rotfrukter kan tillagas att bli supergoda, mogna blodapelsiner är också gott,
tänk på att man med fördel kan fasta någon dag/några dagar i veckan för att läka ordentligt (jag varken äter eller dricker något i någon dag mellan dagar i veckan då jag äter så att jag drar åt mig näringen i maten ordentligt, och mår alltid mycket bättre efter att ha fastat, men kom ihåg att äta ordentligt för att ha energin att fasta), bryt fastan hemma då du i början kan få 'orolig mage'.
Läs Bibeln, börja med det nya testamentet, det är alltid otroligt relevant för ens liv, speciellt vid oro. I Bibeln så talar man om vin också, inte särskilt positivt dock om 'större mängder', och ifall du fastar emellanåt så kan du ju inte dricka alkohol dagligen, så då hinner du läka dig ifall du druckit/dricker en del annars, då alkohol ärligt talat annars blir enbart en belastning istället för något man i mindre mängd kanske har till någon större måltid ibland, om alls.
Du återfår enormt av din hälsa ifall du litar på och tillber Jesus Kristus, som enligt Bibeln också rekommenderar att fasta regelbundet, då Jesus Kristus, som människors enda väg till Gud som skapat människor förstår att människor ibland får det svårt med livet och hälsan och han vill hjälpa alla människor han kan nå själsmässigt, inkluderat dig.
Ta dig annars till vårdcentralen ifall det inte blir bättre efter ett tag, speciellt ifall det blir märkbart värre, men med de råd jag givit dig så blir du bättre dagligen tills du är mer än återställd, att fasta efter behov är hur både Jesus Kristus och människor höll sig friska tidigare, en förlorad kunskap i vårt 'moderna samhälle', men kom ihåg att äta nyttigt när du väl äter för att ha energin.