Citat:
Ursprungligen postat av
Lanfear
Jag började i tonåren, men jag tog inga lektioner, och jag plågade inte mina fingertoppar med att traggla ackord. I stället lärde jag mig genom att lyssna på låtar, och helt enkelt försöka spela med i riffen eller melodierna på en sträng. Det är för övrigt ett bra test på om man har talang. Jag har exv. hört allt för många som försöker spela riffet i "Smoke On The Water" på gehör, utan att lyckas fullt ut. Kan rekommendera det för att kolla om gitarr är en lämplig hobby, eller inte... Ganska snart märkte jag att man kunde spela två strängar samtidigt och i vissa intervall lät det bra men i vissa skit. På så sätt lärde jag mig ackord "baklänges". Att traggla fulla ackord som start är överskattat, och bidrar mest till att nybörjare tappar sugen i takt med att fingertopparnas ömhet växer. För den som känner att talangen och motivationen finns där, kan jag även rekommendera att parallellt lära sig litet musikgrunder, typ vad skiljer dur från moll, var är en oktav osv.
Lämplig hobby? Om det är en lämplig hobby baseras inte på talang eller prestation, utan om man tycker det är kul eller inte. Att spela gitarr ska vara roligt och inget man slutar med bara för att man själv eller någon annan tycker att man är talanglös. Tycker man det är kul så öva och kör på. Talang ska inte avgöra fortsatt spel.
Tror det flesta med ett intresse för att lära sig spela gitarr och har tålamod samt övar kontinuerligt blir duktiga tillslut, mer eller mindre.
Riffet till Smoke On The Water på en sträng kan min 8-åriga dotter spela. Tog runt 15 minuter att lära sig att säger ingenting om talang. Frågan är om man kan lira riffet med tårna?