Citat:
Ursprungligen postat av
koppen85
Går det egentligen att lära sig gitarr i exempelvis 45-årsåldern rent kognitivt? Hörde idag på jobbet att har du inte spelat gitarr i tonåren, yngre ålder och passerat 40 så är det bara att lägga ner och inte ens försöka. Det då läroförmåga och kognitionen tar ut sin rätt och att du i detta aldrig lär dig hur mycket du än nöter. Stämmer detta?
Snickesnack.
Det går fint att lära sig att spela gitarr. Köp en liten bok som visar fingersättningen för ackorden, och vips på bara några timmar kan du spela enkla tre-ackordslåtar . Det kan alla lära sig oavsett ålder.
Med tiden så utvecklas din högerhand också (Den som spelar på strängarna) att hitta rätt timing och tempo, då man lägger så mycket koncentration på vänsterhandens fingersättning i början.
Finns även en drös med videor på Youtube som
bara handlar om att lära absoluta noviser ta ackord. Det kan ju vara lämpligt då man får lite pepp och stöd