En fullblods white trash brud. Fullständigt hänsynslös.Knarkar, festar och poserar med vapen med sina barn hemma. Likgiltig. Så även för killen som hon lurade sig. Hon är i allra högsta grad medskyldig till mordförsök. Vapenbrott utan tvekan. Hoppas det blir att hon får skaka galler några år. Barnen får ett bra
och tryggt riktigt hem.
Helen och övriga satt och knarkade i lägenheter medan hennes barn var där. Helen poserar med pistolen. Pistolen som hon för övrigt inte trodde var riktig. Hon ljuger som en häst travar. Och kör drsmateknin nu. Bölar och påsstårvatt hon har ptsd. Tillåt mig gapskratta. Som vanligt bölar hon och tycker att hon är ett offer. Men Helen blev dömd för vapenbrott..Måste skaka galler i ett par år.
Domen föll den 20 februari och är offentlig. Hon hamnar kanske på Hinseberg.
Kvinnan hanterade det olagliga vapnet i sitt eget hem och visste inte att det var laddat – därför slipper hon undan med två års fängelse efter förra höstens skottdrama på Bergsgatan i Malmö.
Mannen lockades till en lägenhet på Bergsgatan under förevändning att röka kokain. I själva verket var det en fälla – mannen, en ökänd inbrottstjuv – blev misshandlad med en pistol och skjuten i benet.
En 34-åring döms för grov misshandel, grovt vapenbrott och olaga hot till sex års fängelse.
En 37-åring döms för grovt vapenbrott till fyra års fängelse men frikänns från åtalet om försök till mord.
Nu får vi ser hur länge det tar, håller inte andan, innan "rotebro-conny" galopperar in för att ta henne i försvar... The knight in white, shining armour...
Är det fastställt att det är samma kvinna, Helén Axelsson, som i min skapade tråd?
Är D*vid W3lin pundare? Följande är från husransakan hos hans flickvän:
”…stor oreda i lägenheten med flertalet föremål slängda i stort sett överallt i lägenheten. Flertalet dörrar och garderober är sönder samt att det är mycket avföring från troligtvis både hund och katt på flertalet platser i lägenheten.”
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!