Citat:
Ursprungligen postat av
Saga23
Jag kommer oavsett se till så den informationen jag fått fram kommer fram till SBK. Så de aldrig får chansen att certifiera som Assistanshundsekipage . Sant att sanningen kommer fram till sist
Ja, eloge för dig! Synd att man nog inte kan ha en namninsamling här inne, för då hade du nog fått med sig en stor skara. Men om du vet vart man ska t.ex. maila, för att motverka/påverka att denna familj inte får någon mer assistanshund, och helst då djurförbud, så får du gärna tipsa.
Med en förhoppning om ett "Lex Essie".
Att jag tror att inom äldreomsorgen så har man kommit på att en BESÖKANDE VÅRDHUND är bättre än en stationär. För hundens skull. Att det borde nog även gälla LSS, tills motsatsen är bevisad, och säkert kan många, inom LSS, vara lämpade att inneha en assistanshund.
Men som i A´s fall, om det var framför allt inför sjukhusbesök hon behövde hunden, så hade det ju räckt med en besökande hund. Som säkert fått en massa beröm och kel och gos, när den utfört sitt uppdrag. Synd om Essie aldrig fick det.
Eller är det NÅGON här inne som VET att den hunden ibland var entledigad från sitt arbete?