Citat:
Ursprungligen postat av
DurexPlayHeat
Intressant! Många vill nog ta steget som du har gjort men är för fega/försiktiga (mig inkluderad).
Det jag främst undrar över är hur du gör med sjukvården och tandvården. För jag antar att du inte längre är skriven i Sverige och har tillgång till vår vårdapparat.
Om du blir (allvarligt) sjuk hur gör du då? Har du en sjukförsäkring?
Jag har ett hus i Sverige som jag hyr ut till en bra kompis. Däremot är jag inte skriven i Sverige.
När det gäller sjukvård så är det bara plocka upp från egna pengar. Det brukar vara fantastiskt dyrt med tanke på att man är utlänning. Jag brukar gå till en lokal tandläkare som löser sådana saker för hyfsade pengar. Det är billigare med tandläkare i Asien än i Sverige.
Däremot läkarvård kan vara konstiga och jobbiga. Om du behöver operera hjärtat till exempel kommer du att betala ungefär 300.000 svenska. Då får man hoppas att man har lite tur på vägen.
Jag har en polare som bor i detta land som kommer från Sverige som fick operera blindtarmen.
Om jag har rätt för mig så fick jag betala ungefär 62.000 för en vanlig blindtarm.
Det innebär att jag inte har någon försäkring och gillade läget. Man får hoppas att man inte blir allvarligt sjuk. I värsta fall får man betala dyra pengar eller försöka ta sig till Sverige. Det innebär att det finns inte så många alternativ.