Citat:
Ursprungligen postat av
JoeDough
Bra recenserat! (Den får 5/5)
Tackar för recensionen av recensionen!
Kom på en liten lustig grej i Petras prat: hon nämner att det fanns kvinnliga militärer/ev poliser i de afghanska styrkor som de samarbetade med, och att ”kvinnorna var bra att ha eftersom de kunde visitera kvinnor”.
Där trampar hon rejält snett; hon nedvärderar de afghanska kvinnorna genom att hävda att de är bra att ha till kvinnogörat, hon gör sig själv skyldig till det som hon har utsatts för, tex att hon blev satt på att utbilda när hon var färdig med sin elitutbildning.
Citat:
Ursprungligen postat av
JoeDough
Linnea Lindqvist
Nån form av skolpersonal.
Satan vilket sömnpiller och fullständigt ointressant för någon annan än möjligen henne coach på Viktväktarna.
0/5 i betyg.
Ja har man svårt att sova kan detta rekommenderas, effekt 5 av 5!
Men lyckades ändå lyssna på hela. Hon tog upp ett mycket viktigt ämne: det utbredda fusket med betygen, tex att rektorer går in och höjer elevers betyg utan lärarnas vetskap etc.
Men hon gav ett smått autistiskt intryck.
Talade en del om sin mamma, vilket tydligen alla måste göra. Nämner att hon dog av en ”ballongsprängning som misslyckades”.
Märkligt att säga. Och vad tusan betyder det ens?? (ids ej goggla)
Hon flikar in lite reklam för sin bok, ”som hon skrivit själv” (??).
Och mestadels utläggningar om differensen mellan kommuners utbudsansvar, strukturersättningen, tilläggsersättningen, resursfördelningsmodellen i relation med de fastställda grundbeloppen..osv.
För min tröga skalle något lite för kämpigt för att kunna ta till mig i hängmattan.
Men säkert alldeles korrekt och viktigt.
Det enda som fastnade var hennes mantra om att ett nej inte är ett nej, ”ett nej är ett långsamt ja”.
Hmm, undrar hur den definitionen tas emot i feministiska kretsar.
Betyg 2,5 av 5, för att hon vågade tala en del klartext om betygsfusk och galenskapen med vinstdrivande friskolor som dränerar kommunernas skolbudgetar.