2024-06-22, 22:32
  #181
Medlem
ImTheMans avatar
Linda Chen - fallet var ju väl bisarrt, i synnerhet utfallet av det.
Citera
2024-06-22, 22:37
  #182
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oraneandblue
De där stackars bröderna skulle haft 25 mille var i skadestånd. Totalt svenskt rättshaveri
Ja, det är just därför jag anser att det mordet är ett av de värsta.

1. Ett resultat av målmedveten politisk "godhet" i form av massinvandring finansierad med skattepengar utan demokratiskt stöd.

2. Att två helt oskyldiga barn fick sina liv och uppväxt förstörda.

3. Polisens vidriga agerande.

4. Att regeringen tycks vara direkt inblandade med politiska och manipulativa motiv.

5. Att de oslyldiga barnen inte fick rimligt skadestånd.

6. Att mainstream media blåste upp det stort utan att informera om det uppenbara, bland annat den misstänkte invandrarens våldtäkt av en treåring på nästan samma plats. Kan omöjligen ha missats med tanke på den extrema massmediala uppmärksamheten.

Utan tvekan visste väldigt många vad som pågick, men valde medvetet och aktivt att orsaka en katastrof.

En ensam galning som gör skada är ett mycket mindre problem än det beskrivna ovan.
Citera
2024-06-22, 23:29
  #183
Medlem
Styckmordet i Askersund som Jonna Henningsson utförde och Knutbymorden är några av de mest absurda morden i Sverige.
Citera
2024-06-23, 00:08
  #184
Medlem
AutDisceAutDiscedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LemPica
Lisa Holm och Elin Krantz dyker upp i huvudet spontant.
Han som mördade Lisa Holm var ju någon vitrysk (?) gästarbetare som hade rätt skeva böjelser.
Var sperma på väggar, lampor och fan och hans moster.
Hans fru tvättade hans kläder efter mordet (om jag minns rätt) och efter mordet gömde han kroppen i ett sådant där smalt klädskåp som finns i byggbaracker.

Elin Krantz var ju väldigt obehagligt när man kunde se på övervakningsfilmen från spårvagnen hur hennes mördare äcklade sej på henne och sedan följde efter henne av vagnen mitt i mörka natten.
Hon hade bara bott i Göteborg ca tre månader och gick av på fel hållplats.
Spårvagnschauffören lade märke till att något var skumt men gjorde ingenting för att hjälpa henne.
Mördaren avslutar sitt dåd med att välta en stor sten över henne så att endast hennes ben sticker fram i en onaturlig vinkel.


Elin Krantz mord är ett av dem som berört mig mest - denne förbannade nigger som mördade, våldtog och skändade henne borde torteras till döds - är säkert redan släppt...

Edit; Såg nu på Wiki att han dömdes till 16 år och livstids utvisning. Alltså satt han 10.5 år, effektiv tid... Är säkerligen inte utvisad heller. Hur kan man få knappa 11 år för att våldta, skända och mörda en annan människa - kan någon svara på detta?!
__________________
Senast redigerad av AutDisceAutDiscede 2024-06-23 kl. 00:13.
Citera
2024-06-23, 00:22
  #185
Medlem
systems avatar
Mysteriet med vad som hände Elisa Lam tycker jag vore intressant att få uppklarat.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Death_of_Elisa_Lam

Edit: Det finns tydligen en tråd om saken här på FB.
(FB) 2013: Elisa Lam funnen i en vattentank på Hotel Cecil
__________________
Senast redigerad av system 2024-06-23 kl. 00:28.
Citera
2024-06-23, 00:34
  #186
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lagopussy
Bobbi

Tänkte också på Bobby direkt. Försvarslöst handikappat barn, ofattbart grymt. Inte bara mordet utan även tiden innan
Citera
2024-06-23, 00:40
  #187
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ilconte
Finns ett avsnitt av podden fallen jag aldrig glömmer med Hasse Aro där han pratar om ett mord i Örebro med en psykopat (ej familj till offrena) som mördade en mamma i badkaret och tvingade dottern att se på. Sen våldtog han dottern i flera timmar. Någon dom vet vilket fall det är? Har inte läst om det på flashback men borde finnas en tråd.

Niclas Nilsson hette dåren
(FB) Mord och våldtäkt i örebro 2005
Citera
2024-06-23, 01:27
  #188
Medlem
Doktordonkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HasseDanderyd
Vilket mord skulle ni säga är det som sticker ut mest i kategorin absurt/bisarrt/anmärkningsvärt/filmiskt/dramaturgiskt?

Tänker på den här:
https://www.expressen.se/kvallsposte...-ihjal-i-snon/

Killarna lurade dit två tjejer, misshandlar bägge så de blir medvetslösa och lite senare fryser ihjäl.
En ofattbar råhet utan dess like.
Citera
2024-06-23, 02:27
  #189
Medlem
Adidass avatar
Kom på ett till fall som berörde mig djupt, Nancy-mordet (var det Göteborg?) där den sjuka somaliern hade ihjäl henne med en magnum flaska Pommac. Så onödigt och så sjukt
Citera
2024-06-23, 02:32
  #190
Medlem
Adidass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doktordonka
Tänker på den här:
https://www.expressen.se/kvallsposte...-ihjal-i-snon/

Killarna lurade dit två tjejer, misshandlar bägge så de blir medvetslösa och lite senare fryser ihjäl.
En ofattbar råhet utan dess like.

Hallandsåsen va? Det minns man. Han var en riktigt sjuk jävel han Eddie visst hette han så? WT deluxe
Citera
2024-06-23, 02:53
  #191
Medlem
Lawnmoverman2011s avatar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/k...stankt-mordare

Vidrigt fall, två försvarslösa helt oskyldiga pensionärer råkar ut för en komplett galning med mord i sinnet.
Citera
2024-06-23, 04:50
  #192
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av tjockiplast
Tänkte också på Bobby direkt. Försvarslöst handikappat barn, ofattbart grymt. Inte bara mordet utan även tiden innan

Ja, det var oerhört grymt, men inte direkt filmiskt. Bobby var ett sådant barn som alla föräldrar hade protesterat mot ifall han gick på deras barns förskola/skola.

Egendomligt ändå att den sexualsadistiske styvpappan fick beundrarbrev och gifte sig i fängelset med en småbarnsmamma som skrivit till honom.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in