Citat:
Ursprungligen postat av
Blundetto
Jo. Om man bortser från vad mannen gör (situationen) och endast utgår från att en man är ett hot så utgår du från statistik. Du menar att alla män alltid är ett hot för vad ett fåtal gör. Du utgår från statistik men på ett felaktigt sätt. Som en galning.
Nej, jag utgår ifrån att det är risksituation att möta en främmande man i skogen på grund av att man är på en isolerad plats. Alltså inte från statistiska beräkningar eftersom statistik inte hjälper ett skit om man möter fel man.
Jag utgår ifrån att det räcker med att möta fel man - och att man inte vet vem detta är.
Du är en idiot som låser din ytterdörr men kräver att kvinnor skall lita på totala främlingar och hoppas att de har tur.
Vad mannen gör i skogen är oväsentligt. Det är inte mannens aktivitet som berättar om han är en farlig man eller inte.
Citat:
Det kan inte du heller din identitets politiska mupp. Du kan bara tala för dig själv. Men alla kan tala ur ett mänskligt perspektiv.
Vad babblar du om - du försöker ju prata för kvinnor hela tiden.
Landa nu.
Citat:
. Men kvinnor som undviker skogen för att de är rädda för slumpmässiga män som plockar bär skulle vara pinsam om den faktiskt fanns. Men ni är individer.
Det finns absolut, det är många som inte går ut i skogen ensamma ... andra gör som mig - går ensamma men vill inte stöta på främmande män.
Och ja, vi är individer. Kom du på det först nu?
Då har ju tråden gjort lite nytta i alla fall.
Glöm inte att låsa dörren - din hycklare