Citat:
Ursprungligen postat av
Whatelseshouldi
Jag har börjat bli så dryg och elak mot folk. Får bita ihop för att inte gå för långt ibland men det funkar absolut inte alltid för jag är en person som pratar innnan jag tänker.
Jag var såhär när jag va barn också men tror att det berodde på att jag var den "stackars lilla lillebrorsan" som bara ville härma dom tuffa storebröderna. Efter barndomen och fram till nu (31) har jag ändå haft många snälla år. Känt mig såhär nåt halvår nu. Blev värre nyligen när jag tog mig ur en helvetesdepression och mår bra igen.
Fattar att många har det här beteende i sin personlighet, men att det är nåt nytt jag börjat med som jag inte kan hejda helt plötsligt. Varför??
I stunden går jag igång på det, får en kick. Men sen kan jag ångra mig snabbt efteråt och får dåligt samvete. Känner mig som en idiot. Beror på om det är nån jag bryr mig om eller inte.
Det är som ett jävla toruettes.
Det går bättre om jag skriver för då kan jag tänka efter innan jag skickar men är jag i ett flow finns ingen hejd. Dålig impulskontroll som fan.
Varför är jag så störd? Varför?
Sitter bara här och är ledsen på mig själv just nu.
Istället för att bli nere (deprimerad) av lågt serotonin så blir du agressiv. Kända symptom på lågt serotonin är just depression och i vissa fall agressivitet .
Du har hittat ett sätt att ta dig runt depressionen genom att kanalisera det på det sättet. Jag har också haft det elakhetsflowet som du beskriver när man bara går på och på.
Jag vet inte exakt vad det fyller för funktion rent evolutionärt men det är som att man spelar på offensiven i samlivet istället för defensiven (depression, dra sig undan).