I början av 1800-talet besegrades Napoleon, och Frankrikes demokratisering inleddes.
I början-mitten av 1900-talet besegrades Tyskland och Italien, och deras demokratisering inleddes.
I början av 2000-talet förlorade Ryssland kriget, och dess demokratisering inleddes.
Demokratin sprids stegvis från väster till öster, i Europa. Nu har turen kommit till Ryssland.
Citat:
Ursprungligen postat av
Panzershreck
Ryssland är som alla vet, i allra högsta grad ryssarna själva vare sig de är Kremltroende och Putinfanatiker eller inte, en fascistisk låtsasnation samt en genomkriminell och korrumperad organisation
som inte uppfyller några kriterier för vad som är en legitim stat.
Ryssland måste helt enkelt upphöra att existera i sin nuvarande form. En ytterst välbehövlig Great Reset, nollställning, av Ryssland måste alltså genomföras och det så snart de har krossats militärt och ekonomiskt.
Hur skulle då en nollställning av Ryssland se ut?
1. Ryska federationen skall upplösas. De som jobbat och propagerat för Putinregimen samt bestulit Federationen på råvaror och tillgångar skall hållas ansvariga och även där nödvändigt är tilldömas dödsstraff.
2. Ryssarna skall omedelbart påbörja en återbetalning av såväl krigsskadestånd och skadestånd för folkrättsbrott mm samt överlåta ockuperade områden till sina rättmätiga ägare och återbörda allt de plundrat.
De två första förslagen, låter mest rimliga.
Ryssland splittras i en mängd självstyrande stater. Och skadestånd utkrävs för att återuppbygga Ukraina.
Citat:
Ursprungligen postat av
Panzershreck
3. Etniska ryssar skall tvångsförflyttas till ett ryskt kärnområde som inte är större än ett genomsnittligt europeiskt land.
4. Detta område för etniska ryssar skall demilitariseras och avväpnas helt. Vi kan kalla det avnazifiering så ryssarna förstår själva.
5. Det skall inte finnas avtal eller överenskommelser med detta område. Området skall dock förhålla sig till lagar och regler som är ovillkorligt dikterade och tillämpade av ett säkerhetsråd som även övervakar att dessa regler och lagar följs.
6. En internationell kommission skall tillsätts för att styra området som dess regering. Ryssarna får alltså inte ha en egen regering (vi vet hur det alltid slutar när ryssar styr över sig själva). Denna komission beslutar även bl a över utbildning, rättsväsende och nödvändiga samhällsreformer.
7. Det skall upprättas en militär säkerhetszon på 50 km runt detta område.
Säkerhetszonen skall kontrolleras av suveräna stater som historiskt har haft en gräns med det som tidigare kallats Ryssland.
8.
9.
10.
Jag lämnar ytterligare tre områden fria för diskussion.
Vad mer bör ingå i en nollställning av Ryssland?
De senare förslagen, låter mindre troliga.
Ifall Ryssland redan splittrats, varför skulle då alla ryssar behöva flyttas till ett geografiskt begränsat område?
Och vilket område skulle ryssarna flyttas till? Ifall 40 miljoner ryssar i Sibirien, flyttas till området runt Moskva, så kommer säkerhetsproblemen för Europa snarare att öka, än att minska.
Och hur skulle 50 km räcka som skyddsbarriär?