Citat:
Ursprungligen postat av
Meadowsheart
Vi får förmodligen se en efter en av W*jih*s släktingar plockas in. Det är i 80% av fallen kvinnans släkt som ansvarar för att upprätthålla hedern. Hur många av kvinnorna i familjen som kommer ur detta drama med livet i behåll återstår att se. Männen blir nog gripna en efter en, men hur kvinnorna ska klara sig och samtidigt behålla sin heder är för mig en gåta. Tar de av sig sin sjal och klipper sig och sminkar sig kan de lätt försvinna i mängden, men de har nog redan uppfört sig olämpligt och med sjal och vaktande man i sällskap lär de snabbt bli upptäckta. Då är det nog enklare att göra sig av med dem.
Mitt fetade, precis vad jag också tror, iaf de som befinner sig inom EU och sannolikt även vissa länder i latinamerika och även USA/Kanada om de har släkt eller kontakter där. Däremot svårare eller för att inte säga betydligt svårare att få förhöra släktingar utanför nämnda länder/kontinenter om de lämnat till ett
muslimskt land i arabstaterna eller rent av Afghanistan, det senare ser jag som mindre troligt, då är de iaf tillbaka på ruta ett i deras liv och får en ytterst undanskymd roll o leverna som de säger sig flytt ifrån från första början. Men de kan lika gärna dyka upp i något EU land i en helt annan identitet för att ljuga är deras starka sida. Har faktiskt hänt att brottslingar flytt utomlands, fixat ny identitet men verkligheten kommit ifatt fast det kan ta lång tid. Minsta lilla misstag kan avslöja dem, en simpel fortkörning eller annan kontakt med rättvisan i det nya landet och de har diffusa id papper. Jag brukar säga, "förakta inte slumpen" för den har fällt många på flykt.