Citat:
Ursprungligen postat av
david-taxi
Vi snackar om en 2 åring!
Herregud, man ska inte ens röra ett barn. Det finns ingen anledning till det oavsett vad barnet gjort. Om ni som skriver här tycker det är den bästa lösningen när ett barn gör något fel har ni inte ens ansträngt er att använda huvudet. Vem kan inte nypa ett barn?
1. Det kommer inte lära barnet något bra som man inte kunnat lära barnet på annat sätt
2. Det är bara något en vuxen gör som inte kan agera rationellt, som inte kan kontrollera sina känslor och som inte förstår barns mentalitet
Att agera fysiskt är den "enkla" vägen och krävs inte många hjärnceller för att göra. En apa skulle kunna uppfostra ett barn bättre än så.
Om du inte får ta i en unge eller ens höja rösten för att det är kränkande, hur skall du då stoppa ett bråk?
Vilken förälder har inte tagit i en unge så att det fått ont eller blivit kränkt?
Skall du låsa in hela Sveriges föräldrabestånd?
Sedan behöver man inte smiska ungen eller trycka ner ungens huvud i maten o förnedra den totalt, men man måste kunna ta tag i en unge o skälla ut den.