Citat:
Ursprungligen postat av
Knasen2k
Fortfarande kan de bedriva strid mot luftmål.. även om det bara är på kortare avstånd. En 57mm kanon med egen eldledningsradar och programerbar ammunition kan skjuta ner det mesta som flyger.
Ja, allt är ju en fråga om skala också. Våra korvetter idag kan väl sägas vara:
1: rätt ok mot ytmål (akan och sjömålsrobotar, samt torpeder),
2: mycket bra mot undervattensmål (vilket HAR varit prio när de byggts) med minor, torpeder, släpsonar och bogsonar bl.a.)
3: inte så starka mot luftmål (akan och MASS för självförsvar). Man kan väl säga att mot allt som rör sig subsoniskt så kan de värja sig. Vilket inte ska underskattas, då drönare och helikoptrar räknas dit.
Det är ju detta som ska balanseras upp med Luleå. De ska bli starka just mot luftmål, och på köpet mot ytmål (man kan ju stoppa i sjömålsrobotar i VLS), men de kommer vara relativt sämre mot undervattensmål, bl.a. genom sämre signaturanpassning (de är större, och i stål)