Citat:
Ursprungligen postat av
Kemigeek
Är du säker på detta? Läste att halveringstiden på metylfenidat är 3.5h och det tog som sagt 15h från intag till provtagning, tror ni att dom tittar efter metyfenidat när dom specifikt frågade mig "när rökte du sist?"
Sen har jag sagt i förhör att jag skulle godta strafföreläggande men har nekat, hur bör jag gå tillväga?
Proverna skickas in till rmv som screenar efter ett visst antal droger och dess metaboliter, det går alltså inte till så att dom bara letar efter t.ex thc bara för att polisen hade det som svepskäl för att jävlas med dig. Nu är dock mina kunskaper om ritalin eller metylfenidat ganska begränsande bortsett från att skiten är narkotikaklassat och finns med på något steg i analysen av dina prover.
Du ska självklart neka så mycket som möjligt, om inte annat för att dra ut på det hela och hoppas på att det hinner preskriberas, vilket tar två år i detta fall.
Edit. Alla ämnen sitter kvar längre i pisset än blodet, därför ska man alltid vägra att pissa om polisen misstänker en för ringa. Det tål att upprepas.