Citat:
Ursprungligen postat av
KOMAeLMJ
[/spoiler]
Oooh, Tysklands fd. förbundskansler har - precis som t.ex. Carl Bildt (vilken t.o.m. var delägare i Gazprom) - jobbat för ryska statliga företag... vilken dödssynd! Självklart kan man inte ens lyssna på honom! CIA:s ”ukrainska” revolutions supporter; Bildt (samt t.ex: Wallenberg, Sahlin, Andersson, Ohlsson,, Sabuni, och alla andra som via WEF samarbetat med Putin) - ska man däremot lita på - då de stödjer NATO:s kärnvapenkrigshetsande. Alla måste med på NATO-tåget, annars är de allierade med Vlad, sprider hans propaganda, älskar och dyrkar honom - oavsett om de ens gillar Putin eller ej, etc.
Nej, schröder "fick jobb" i diverse ryska statliga företag som belöning för sin "gärning" (att bedriva lobbying för och understödja den psykotiske dvärgen i kreml och hens aggressioner mot fredliga grannländer).
Citat:
Ursprungligen postat av
KOMAeLMJ
Fin sektlogik, du. Själv formulerade jag mina åsikter i frågan, på kunskap jag inhämtat långt innan detta krig, när du inte ens visste vad Ukraina var. Och som jag förövrigt tidigare påpekat i tråden, så störtade Sverige Libyen, Löfven och Reinfeldt skänkte 150 miljoner till de som grundade ISIS, samtidigt som sossarna samarbetar med Fatah och Hamas politiska gren (Muslimska Brödraskapet), etc. Men det är väl mycket noblare och mer demokratiskt - än att försvara sitt land från att en fientlig stormakt placerar sin kärnvapenarmé några mil från ens huvudstad.
"Sektlogik"??? Vad svamlar du om?
Vad gäller "kärnvapenarmé" så var nog Ukrainas största misstag att GE UPP sina kärnvapen och överlämna dom till ryssland i "utbyte" mot säkerhetsgarantier vilka visade sig vara vatten värda (eller inte vatten som trots allt har ett värde).
Citat:
Ursprungligen postat av
KOMAeLMJ
Din sida kan vara hur korrupt (och göra vad) som helst, utan att vi ska vifta bort allt de säger. De är ju dem goda och har och gör därför rätt, även när de har fel och ljuger. Sektlogiken där igen. Jag som inte ens gillar Ryssland eller Putin, jag som inte läser rysk media, osv - jag är mer hjärntvättad än dig - som är så långt ifrån öppensinnad man kan vara och köper allt din sida enhälligt säger på alla TV:ns kanaler. Alla som ifrågasätter NATO:s perspektiv samarbetar med och stöttar ”tsaren Putler”, även om det så är din släkting eller granne. Man ska tro 100% på NATO-sidan och det räcker inte med att göra det och sen vara skeptisk till andra sidan... man ska inte ens lyssna till andra sidan och älska att deras perspektiv är censurerat, blockerat från nätet och helt filtrerat genom ens egna härskares medier.
"Min sida"??? "Censur"??? I ryssland riskerar du 15 års fängelse för "brottet" att blott benämna den psykotiske dvärgen i kremls anfallskrig som just "krig".
Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).
Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...lled_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...assassinations
Citat:
Ursprungligen postat av
KOMAeLMJ
Alla som inte hoppar på krigshetsen eller (som jag minner mig de flesta svenska partier innan kriget) inte vill ansluta till NATO - är ”Vlad Putains” hjärntvättade soldater - som absolut inte kan tänka själva - eftersom de gör och tänker annorlunda än 99% av sin rädda och hatiska omgivning - vilka själva sväljer all den samstämmiga NATO-sidans propaganda och lögner, utan att ens tugga.
"Krigshets"??? Har du missat att det är den psykotiske dvärgen i kreml som inlett, och för, anfallskrig mot ett fredligt grannland? Vad är det om inte "krigshets"?
Citat:
Ursprungligen postat av
KOMAeLMJ
Din länk är en betalartikel. Men jag hittade andra som redogjorde för samma sak. D.v.s. att Putin - som jag gjort i tråden, fast mindre ingående - korrekt redogjort för ukrainares och ryssars gemensamma ursprung. De kan dock inte säga emot historiska fakta, så istället argumenterar de för att ukrainarna faktiskt är ett eget folk helt separat från ryssarna, för att:
• de under några hundra år utvecklat en egen dialekt
• Polen/Litauen ockuperade delar av landet 1471 (till ryssarna på 1700-talet tog tillbaka hela landet och skapade just: Novorussia)
• kossackturk-mongolerna (som plundrade och brände ner städerna i Kievan Rus år 1240) revolverat mot både polackerna och ryssarna.
Ja, uppror av ickeslaver, mot slaver, från det folk som störtade ”Ukraina” (Kievan Rus), är ursprunget till ukrainsk nationalism, enligt dina experter:
https://blogs.lse.ac.uk/lseih/2020/0...inian-history/
(Samtidigt som förstås Ukraina, enligt NATO-fåren, är Kievan Rus/Kievrikets arvtagare)
Här är länken (utan betalvägg)
https://web.archive.org/web/20230222...-identity.html
Anser du att putains förnekande av det Ukrainska landet och folket på något sätt "berättigar" hens anfallskrig mot landet och slakt av dess befolkning?
Citat:
Ursprungligen postat av
KOMAeLMJ
Enligt NATOs generalsekreterare Jens Stoltenberg, så startade kriget för att NATO vägrade skriva under en överenskommelse om att inte utvidga sin antiryska militärpakt till Ukraina:
LÄNK
Du hänvisar till dina egna inlägg som "källa"? Nej, putain VILLE att NATO skulle "lova" att försvarsalliansen inte skulle acceptera några nya medlemmar. Försvarsalliansen NATO har inget behov av att "expandera". Suveräna stater kan dock ansöka om att bli medlemmar i försvarsalliansen NATO, och det är säkerligen länderna som låg bakom järnridån under ondskans imperiums glansdagar glada att dom gjort för att förhindra att den psykotiske dvärgen i kreml instigerar "speciella militäroperationer" mot dem också.
Varför tror du Ukraina vill bli medlem i försvarsalliansen NATO? Om landet varit medlem hade den psykotiske dvärgen i kreml knappast vågat föra krig mot det. Varför tror du att Sverige och Finland vill bli medlemmar i försvarsalliansen NATO? Vad tror du var anledningen till att Tjeckien, Ungern, Polen, Bulgarien, Estland, Lettland, Litauen, Rumänien, Slovakien och Slovenien gick med i försvarsalliansen NATO? Kan det ha något att göra med att dom INTE vill bli invaderade, och ockuperade, av ryssland (igen)?
Varför önskar DU att den psykotiske dvärgen i kreml skall tillerkännas överhöghet över Ukraina (och andra länder)? Varför kan hen inte stanna inom det enorma landet rysslands gränser? Det är förvisso synd om ryssarna som tvingas leva under en narcissistisk megalomanisk psykopat, men varför vill du att andra folk skall tvingas till detsamma?