Citat:
Ursprungligen postat av
Lukaskallius
Vilka sidor går de in på och gör sina svarta inköp? Eller är det rena mellanhänder i form av grossister som sköter allt sånt här? Hur har 10 åriga Muhammed råd och gå med nya Moncler tröjor varje dag?? Eller Balenciaga väskor? Eller Boss jackor?
Varför reagerar inte folk på detta?
Finns alla möjliga förklaringar men märkena du nämner börjar bli nya trash stilen, i mina ögon har den varit det väldigt länge.
Kan tänka mig att det går till på samma sätt som när denna typ av människor kör runt i dyra bilar. Efter X antal tusen mil och flera ägare är bilen eller klädesplagget i det här fallet inte så dyr.
En annan tanke är att de köper av varandra, nån unge ser nån cool rappare med Moncler jacka och vill ha samma. En kompis till en kompis råkar ha just denna som han köpt ny eller begagnat som säljs till kompispris. Vilken gymnasieunge som helst kan ha råd med en begagnad modejacka om den bara är tillräckligt "sketchy" dvs inga spår av kvitton eller originalhandlingar.