Citat:
Ursprungligen postat av wigwag
Jag är man och jag gnäller inte när feminister börjar tala om mäns överordning i samhället.
Nä, för att du har köpt den ja. Du gnäller istället när folk ifrågasätter din och feministernas "sanning". Memnok har visat ganska tydligt i denna tråd att du inte riktigt har så bra koll som du trodde.
Citat:
Ursprungligen postat av wigwag
Visst finns det sånt som även jag kan uppleva som orättvist. Memnok har nämt det mesta i den här tråden. Men herregud! Du måste ju se till proportionerna. Läs Colas inlägg och känn efter om det gäller dig och din uppväxt. Jag är tillräckligt klarsynt för att se att jag är jävligt priviligierad som man. Bland annat behöver jag bara duscha en gång i veckan och torka mig hjälpligt i arslet för att vara en riktig man.
Ser du det som ett privilegium att kunna gå runt och lukta skit så är det faktiskt upp till dig. Det kallar inte jag manligt utan äckligt.
Att snacka om proportioner är enbart korkat i ditt fall, detta då samtliga upptagna orättvisor mot kvinnor i denna tråd har fått en rimliga förklaringar i just denna tråd. Jag tänker inte rabbla upp dem igen då jag förutsätter att du är läskunnig. Orättvisor mot män finns till och med lagstadgade, hur kan du snacka om proportioner när du jämför missade chefspositioner med förluster i vårdnadstvister och klappar på huvudet med hårdare och längre fängelsestraff.
Dina och feminismens argument består av antaganden och går ut på kvantitet snarare än kvalité, jag kan sätta mig och rada upp 50 reklamfilmer som går på tv där män framställs som korkade och äckliga idioter om det är så du vill ha det. Skillnaden är att det förutsätts att män ska kunna ta sånt med en klackspark, eller så är utgångspunkten att "det får dom ta". Och ja, vi bryr oss inte nämnvärt, varför gör tjejer det? Hade de hellre velat bli framställda som fula och korkade än snygga, aktiva och framåt? För så ser reklamvärlden ut just nu.
Att dessutom argumenten för könsmaktsordningen är byggda på teorier och argumenten mot bygger på fakta säger väl egentligen det mesta. Jag säger inte att det inte förekommer orättvisor mot kvinnor, men jag tar bestämt avstånd från att göra alla kvinnor till samhällets offer så att de slipper ta ansvar för sina egna liv.
Ditt och andra feministers misstag är igentligen att ni förutsätter att alla som säger mot feminismen är så hemskt oroliga och rädda. Jag kan lova dig att jag dagligen säger mot och ifrågasätter saker trots att jag inte är det minsta rädd för dem. Dock är det lite läskigt att teorier baserade på undermålig forskning har så pass stor inverkan på Sveriges inrikespolitik, och sånt ska vi alla vara mycket rädda för.
Vill du ha lite extra "orättvisor" mot män så kan vi kika på arbetslivet idag. Det är enormt mycket enklare för kvinnor att få jobb inom t ex IT, detta då företagen vill jämna ut fördelningen. Har jag samma CV som en tjej så får hon jobbet. Detta kommer ju feminismen undvika att ta upp in i det sista, för det värsta som kan hända för femnismen är att det upptäcks att den inte behövs mer. Nu vet jag att många hävdar att det är denna dag de längtar efter, men det är och förblir så mycket skitsnack det kan bli. Vad ska Gudrun göra då?
Ber om ursäkt om detta inlägg blev lite osammanhängande, hade mycket att säga helt enkelt.