Citat:
Ursprungligen postat av
Nilssonrof2
Rätt har du, det är ett speciellt fall dock. En man i äktenskap som väljer o kasta de pga mord på ett barn är och låter rörande för mig.
Han bor ju trots allt i en egen lägenhet med sin fru men det är ju bara ett spår på en bra väg.
Kan det finnas pengar eller skuld problem? Kritat eget bruk som sedan blir mångskuld att få din att inblanda sig i ett mord.
Jag är såklart med dig i att det är ett speciellt fall. Men han är likväl ”bara” precis häktad i nuläget. Då blir det knepigt (för mig i alla fall) att namnge både fru och hennes lillebror.
Det har ju varit förvånansvärt tyst om detta i media idag. Jag tror att anledningen är just att ingen förstår hur detta hänger ihop i nuläget.
Men en skuld skulle kanske, precis som du skriver, kunna vara en möjlig anledning. Även om jag ändå i nuläget inte kan förstå hur det skulle kunna få två vuxna män, utan hittills uppvisat våldskapital, att skjuta ihjäl en 13-åring.