Citat:
Ursprungligen postat av
MajorRuffel
Broberg har väl helt enkelt spelat för lite hockey. Han borde kanske börjat med att ha stannet ett år till i Sverige innan han åkte över och sedan fått utvecklas i AHL i lung och ro. Nu har han delvis spelat i NHL, men inte så mycket över tre år. Antagligen för att Edmonton varit så tunna på backsidan att de inte orkat vänta på en gradvis utveckling utan hoppats att Broberg skulle gå direkt in och vara typ Seider-bra. Men Seider var dominant i SHL när han stack till Detroit, det var inte Broberg i Skellefteå.
Går inte att jämföra dom där två riktigt. Seider kan mycket väl bli en Norris Trophy vinnare. Medans Broberg håller Ahl/Shl klass. Medioker back.
Citat:
Ursprungligen postat av
Radarraid
Vad har hänt med Sharks?
Sämsta laget för ett tag sedan, nu spelar en riktigt bra hockey.
Ville de förlora massa matcher i början så att slutspls chanserna skulle dö, för att sen börja spela hockey?
Ibland undrar man om alla lag vill gå till slutspel, eller om de vill få tidig semester
Helt otroligt,hur dom hanterade vändningen mot Detroit...för er som ser på matchen (nu) Boxplay mål och Tysken Niko Sturm visar spelhumör👊🏻
Citat:
Ursprungligen postat av
Radarraid
Och vad har hänt med den killen som blev överhyllad när han var i Sverige med sitt Toronto.
William Nylander. Har varit riktigt riktigt usel rätt länge nu. Har också hört att han ofta är riktigt otrevlig mot fans utanför planen när inte kameror är på . En kille som inte verkar ha fötterna på jorden.
Han är tydligen en dryg bortskämd snubbe. Ett under att han blivit så bra,trots allt. Han fattade väl att hockeyn var hans enda väg,att lyckas med något kanske?