Citat:
Ursprungligen postat av
crystalii
Men tänk på att det hela är en katt-och-råtta-lek. På samma sätt som de duktiga råttorna gör allt för att gömma sig så finns det beslutsamma och resursfulla katter som gör allt för att hitta råttorna. Även om krypteringstjänsten är bra idag, så brukar man spara den obrytbara krypterade datan och avkryptera den i framtiden när man antingen fått tag på krypteringsnyckeln eller hittat en svaghet i krypteringen.
Just Signal och SimpleX Chat har skydd mot just detta.
Med PFS + self destruct timer har du ett riktigt moment 22 för polisen. Om de får tag i din enhet är alla meddelanden borta pga self destruct timer. Om de får tag i din krypteringsnyckel kan de bara avkryptera 1 meddelande pga PFS.
Därav är Session en sämre messenger på det sättet än SimpleX Chat eller Signal: Den saknar PFS.
Citat:
Men om man ser till att köpa tillfälliga telefoner, använda allmänna gratis WiFi-stationer någonstans utan kamera och helt anonymiserade konton samt där snacka i kodord så hamnar man under radarn. Polisen eller någon annan part vet inte ens vart de ska kolla.
Helt ärligt hade jag aldrig pallat detta. Ingen pallar detta. Det vettiga är istället, förslagsvis, detta:
Köp en Pixel 8 när den lanseras om någon månad
Stoppa
inte in ett SIM-kort
Använd en VPN antingen på enheten eller på routern, eller båda
Installera GrapheneOS på den
Installera SimpleX Chat på den
Chatta med andra parten, som förslagsvis gör exakt likadant
Citat:
En jämförelse vore om någon påstod att det bästa gömstället att träffas på vore i en bunker som ingen kan komma in i, jämfört med att träffas bland folkmassor och därmed gömma sig i massan. Även fast bunkern må vara obrytbart så finns det ögon på den och poliser som övervakar vilka som går in och ut från den, medan det inte finns ögon på alla allmänna platser med miljontals människor.
En användare sticker inte ut på det sättet du påstår om de använder Tor + VPN. Det är för många som gör det för det. Det finns en anledning till att till och med NSA tycker det är en mardröm om du kör en krypterad messenger + en krypterad anslutning med Tor eller VPN. Det är för att det är många lager som måste fallera för att det ens ska gå att avgöra vem som skriver till vem.
Har polisen sen inget sätt att skicka dig malware på (Läs: Inget SIM-kort eller mejl de vet att du använder) kan de sen inte installera något på din enhet.