Citat:
Ursprungligen postat av
Ali3000
Ur det perspektivet skulle nytta och goda resultat sällan definieras utifrån en allmängiltig nytta som skulle gynna ett flertal. Det skulle leda till en nytta som enbart gynnar den starke.
Nytta = sum_nytta_avkomma + egen_överlevnad
Där egen_överlevnad = kvalitétsjusterad_livslängd.
"Stark" är en egenskap hos de som maximerar detta. Det bestäms a posteriori. Intelligens, i kombination med ett försvar mot korrumperande slavmoral, har visat sig vara bäst på att maximera detta. Allmängiltig nytta kan inte vara riktig nytta så länge det gör arten svagare. Bästa exemplet på detta är antinatalism som går rakt emot denna nytta, och som är en produkt av slavmoral.
Här är en intressant paradox. Dagens samhälle styrs av slavmoral. Vad är ett primärt demografiskt tecken på det? Jo, att de som har lägre IQ, och i övrigt svaga egenskaper, tenderar att få fler barn. Att klä upp detta som "empati" och "allmängiltig nytta" är anti-sanning. Inte ens slavarna gynnas i slutändan av en sådan moral, eftersom man får ett samhälle som det i filmen "Idiocracy".
I slutändan måste man fråga sig vilken typ av värld man vill bo i. Om empati leder till en dystopi så är det inte en god egenskap.