Citat:
Ursprungligen postat av
cyberkalle
Dortmund mot Stuttgart kan bli en riktigt bra match där Dortmund kan få närkontakt på tredje platsen.
Union kommer ta minst en poäng av Leverkusen idag mitt personliga tips är att dom tar alla.
/Flashbacks sämsta tippare
Tror tyvärr Stuttgart piskar oss även denna gång. 3-0 mot oss denna säsong isåfall, och de första 2 var inte oförtjänta heller. Tuff matchning mot dem.
---------------------------
Bayern förlorar 2-0 ledning till 3-2 mot Heidenheim. Heidenheim som förövrigt varit ganska bra denna säsong men det där ska aldrig ske. Otrolig katastrof i Bayern nu. Både mentalt, sidlinjen och truppen generellt verkar behöva en del arbete. De har dock anlitat rätt skallar i Freund, Eberl (ugh) m.m så jag tror de löser det. Kanske inte över 1 fönster, men max 3.
Otroligt hur off jag var med Tuchel till Bayern. Jag förstog aldrig varför Bayern dumpade Nagelsmann som aldrig skulle skett om det inte vore för Brazzo & Kahns hjärnsläpp men jag sa öppet att jag endå trodde att Tuchel skulle vara livsfarlig med Bayern. Men satan vad dålig han är asså. Helt makalöst. Det taktiska geni som jag såg hos Bayern och under perioder i Chelsea ser man inte ens sekund-skymtar av. Hade han inte fått lägga 100 millar på Kane så hade han inte ens haft topp 4 denna säsongen.
---------------------------
RUGGIGT jävla TIFO idag för 50 års jubileumet för Westfalenstadion! Länkar nog lite bilder senare när jag hittar ett par bra!
EDIT: Här ser vi 2 av 3 sidor av TIFOT:
https://www.reddit.com/r/soccer/comm..._tifo_for_the/