Citat:
Ursprungligen postat av
Einzelgaenger
Det har ingenting med besserwissra o göra, utan sanningen. Sanningen är att du som lokalvårdare kostar en viss summa för att ha som anställd, och den summan är runt 30% högre än din "bruttolön". Det innebär att du måste generera minst din bruttolön + 30% för att du ska vara lönsam för din arbetsgivare.
I alla andra länder redovisas alla kostnader som din lön. I Sverige not so much för att lura människor att de betalar 25% skatt (LOL). Och uppenbarligen funkar det.
Man betalar egentligen 0% inkomstskatt eller går plus ifall man räknar in värdet av 6-30% tjänstepension, semesterdagarns värde, föräldrapenning, sjukpenning, allmän pensionavsättning 17.5%, subvetionerat dagis och gratis sjukvård, skola m m. Fantastiskt!
Samtidigt som skatterna är så låga kan jag sitta sjukskriven i mitt hus i spanska solkusten och njuta.
Bittra snåla företagare som dig får pröjsa kalaset via arbetsgivaravgiften, ni får ju inte bli för rika. Räcker med segelbåt åt er och en volvo xc90, ingen Bentley och yacht. Det går fortfarande bli mångmiljoär som företagare och jag känner till många, bara att det blir svårare.
Inkomstskatten samt andra skatter är hur som helst LÅG i Sverige nu för tom höginkomstagare och välfärden och förmåner är stor, medelklassen är bortskämda.