Citat:
Ursprungligen postat av
Mash08
De mest populära platserna i en berg- & dalbana är längst fram respektive längst bak, alltid flest personer som köar till dessa.
Något som slog med med din kommentar är, om det visar sig att en vagn var mer dödlig än andra så hade de enorm tur att inte välja fel plats. Vem som helst kunde avlidit om de bara satt sig på fel plats. Livet är fan ett roulettehjul.
Vi börjar bakifrån. I en berg&dalbana så skiftar det nog vilken vagn som är mest "dödlig" beroende på lutning i 4 dimensionellt avseende. Dvs är man i en loop, hö el vä sväng, upp eller ned så den tror jag inte på, alla är lika utsatta beroende på vart man är i turen.
Jag köper absolut att man helst vill sitta längst fram el längst bak för att få totala upplevelsen! MEN hur gör dom när tåget inte är fullt? Hoppas någon här har jobbat med det och kan svara!? Men om jag minns rätt så fyller man på från första vagnen och bakåt! Får man ens sitta i sitta i sista vagnen om tåget inte är fullt?
Så summa summarum:
Eliaz ok men med bruten tumme
1 kvinna död
död kvinnas syster som fortfarande är på sjukhus
balkmannen ok med en jävla fanfar för sin flip och tur!
balkmannes fru som vårdas på sjukhus
3 barn som skadades har fått lämna sjukhuset (Eliaz kan ju vara 1 utav dom?)
Då återstår det 2 el 3 personer som vi inte vet något om!
Så enligt video och info så är det i alla fall 3 pers som slungats ut från jetline, kanske fler?
En väldigt mysko tråd på FB detta då det oftast alltid finns någon som känner någon eller som har en video. Varför inte fler videos eller info "från någon som känner någon som..."
Antar vi bara kan vänta på utredningen