Citat:
Ursprungligen postat av
Camelot
Absolut, godbiten på lördag är mötet på fina Villa Park mellan Aston Villa och Arsenal. En väldigt intressant match som har alla förutsättningar att bli mycket underhållande då det är två väldigt skickliga lag. Jag såg matchen i onsdags när Villa mer eller mindre "utklassade" City och blev mycket imponerad. Kan Villa göra en liknande prestation igen mot ett topplag då är det nog möjligt att Villa kan bli ett av typ fyra lag som kan vinna ligan. Om Arsenal vinner då skaffar de sig ett väldigt bra läge i toppstriden.
AV - Arsenal sticker ut även Tottenham - Newcastle är intressant ur annan synvinkel, vid förlust tappar man mark och lite självförtroende.
Såg bara lite grann då vi själva spelade i onsdags. Men City hade inte mycket att hämta enligt alla rapporter. Turligt för dom har de ”enklare” nu ett par omgångar.