Citat:
Ursprungligen postat av
zombie-nation
Det måste vara stressande att hela tiden jämföra sig. I vissa fall tycker man en unik sak, ibland tycker man som flertalet. Beroende på vad det är. Ingen av det tycker jag man ska försöka ändra om det verkligen är så man tycker. De flesta bryr sig ju egentligen inte ens om vad man tycker. Så ska man ändra det för att man tror folk tittar på en hela tiden?
De flesta tycker inte farliga saker så varför kan vi inte bara låta folk vara? Det är inte nyttigt att vara rädd.
Hur gör man förresten om man rör sig i olika kretsar med olika smak? Ändrar man sig hela tiden då?
Folk bryr sig alldeles för mycket om vad andra ska tycka. Så helt plötsligt blir man socialfobiker och vågar inte gå ut.
Jag håller med dig, det är varken vara skönt eller hälsosamt att konstant jämföra sig med andra eller gå omkring och undra vad folk tycker om en.
Jag var så i mina yngre dagar tills jag insåg att det inte spelar någon roll för folk kommer alltid döma en oavsett vad. Lika bra att försöka släppa sånna tankebanor för det gör dig gråhårig.
Jag vet inte riktigt hur folk gör om de umgås med flertalet folk som tycker olika. Jag bryr mig inte riktigt om sådant så det bättre att inte prata om att då med varandra, tycker jag. Men så länge man kan respektera att andra tycker olika så är det inga problem.
Sen det sista du nämner är jävligt sant. Övertänkande kan leda till att man i regel blir rädd för att vara bland folk. Därför är det bättre att bara köra på med det som lirar bäst för en själv.
Jag bryr mig inte om jag tillhör de 90% eller 10% för jag vet ju ändå vad jag själv tycker är bäst för mig.