Citat:
Ursprungligen postat av
kopparfisk
Jag kan inte ladda ner där jag sitter. Kan du kanske ge oss lite av det intressantaste direkt i tråden?
.
Citat:
M*alin A*xelsson var polisinspektör vid en utredningsavdelning vid polismyndigheten i Göteborg.
Hon har under sin ovannämnda anställning olovligen berett sig tillgång till uppgift som är avsedd för automatiserad behandling genom att göra slagningar på personer i Polisens IT-system. Slagningarna har inte varit nödvändiga för att genomföra en viss arbetsuppgift.
De otillåtna slagningarna (se bilaga) har skett vid i vart fall 52 tillfällen under perioden 15 mars till den 30 november 2021 bl.a. Mölndals kommun.
Citat:
Vittnesförhör med polismannen M***** J********, Polismyndigheten, Aktionsgrupp sektionen Region Väst, angående hans iakttagelser av den 23 oktober 2021 till styrkande av A*xelsson umgicks intimt med MA på hotell Arken Spa.
Citat:
Vittnesförhör med polismannen med A******** S****, Polismyndigheten, Aktionsgrupp sektionen Region Väst,
, angående hans iakttagelser av den 23 februari 2022 till styrkande av A*xelsson och MA sammanstrålat i ett skogsparti.