Citat:
Ursprungligen postat av
meanmanturbo
Nemo kan direkteld men är väl inte super till det.
Just stryker mgs systemet har iof inte USA sett som någon hitt, 105mm kanon är kanske inte riktigt rätt väg att gå i vilket fall. Men vad finns det mer för alternativ till "direktreklam" eld som telefonen fick det till? Helt annat fordon? Eller 30mm akan för alla fordon+pvrb tillräckligt understöd?
Italien skicka i väg hjulfordon med 105 mm kanoner till Ukraina. USA:s Stryker med 105 mm kanon kommer enligt en källa att bytas ut mot norska torn med 30 mm Buschmaster. Troligen för att dessa Stryker redan är förstärkta att kunna bära det obemannade tornet. Som man nu tycker kostar för mycket att underhålla. Tydligen är man enligt samma källa inte nöjd med autokanonen som kostar mycket underhåll.
Nemo+ kan ge direkteld upp till 1000 meter. Samt att en kulspruta är integrerat i tornet.
Gällande tyngre beväpning så tror jag mer på PATG360. Som AMV35 som exempel. Den är nu även testad med den nya pvroboten AMP som vi skulle få till 2025. Men glädjande nog ska det börja utbilda på den redan 2023. Den har tydligen även provats på våra galten.
Men visst kommande Patg 300 kan mycket väl bära lätta akan. Sedan finns det RWS lösningar med två vapen. Varav den ena kan vara granatspruta eller en pv robot.
Men lätta förband har väl en blandning av vapen på fordon. Så jag tror inte vi heller kommer att få akan på samtliga. Utan de flesta får väl ksp.