Citat:
Ursprungligen postat av
Foretagsspionen
Det perfekta fordonet finns inte men Patria 6x6 är rätt nära det för sin roll. Billigt, bepansrat och inget krångel men med förmågan att montera krångel ovanpå när det är rättfärdigat.
En personlig dröm är att Patria 6x6 blir så spridd att vi börjar titta på att använda den som bärare för att bygga upp självständiga understödskompanier.
Ett kompani med en pluton Nemo, en pluton luftvärn samt en pansarvärnspluton skulle kunna skapa helt nya förutsättningar för lokalförsvarsförband eller Hemvärn. Hemvärnsförband och lokalförsvarsförband måste tillåtas vara så billiga att de kan täcka en större yta men det måste finnas något slagkraftigare som gör det möjligt att försvara denna yta och återta terräng vid mindre anfall från motståndaren.
Har för mig att just återuppsatta I13 och I21 skulle utbilda just lokalförsvarsförband, och det är till dem som patria 6×6 är riktade till.
Och de förbanden behöver nått kraftigare i understöd än 12,7:a i vapenstation som jag känner är den troligaste beväpningen precis som du säger.
Mest därför jag börjar tänka på fordon som skulle kunna uppfylla den gamla IKV rollen. Kan Nemo uppfylla även den rollen hade det ju varit en lösning. Tänker mest själv att det skulle behövas ett separat fordon för den rollen.
Om man tycker att pv sköts bäst med pvrobot och pvförmågan man kan få ut ur 105mm kanoner på patgb (stryker mgs, Pandora osv) inte är värt det så skulle Nemo kanske kunna duga att skjuta direktriktad spräng