Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Dansksisu
			 
			Suger dom?
Är dom OP?
Hur bra är dom, egentligen?
Någon som är insatt?
Skulle dom med enkelhet ta Ryssland i ett krig? (Uteslut nukes)
Skulle dom med enkelhet ta Kina i ett krig?
USA VS Europa, vem skulle vinna?
Vad vet vi?
		
	 
 
Vi har ju sett hur Ryssland inte ens kan ta Ukraina. Och hur Ukraina med relativt begränsat stöd från Väst håller Ryssarna stången. Så en jämförelse mellan USA och Ryssland är ytterst "orättvis", det vill säga, om USA spelar i elitserien, så har ryssarna halkat ner till korpdivision, där de harvar runt med länder som Ukraina.
Kina däremot är mer svårbedömt, men som en enkel jämförelse av möjligheterna att utföra militära operationer långt bort från moderlandet, så har China 3 st hangarfartyg, USA har nästan fyra gånger så många, 11 st.
USA mot Europa. Tja, många länder i Europa har ju så gott som hela sin militära teknik från USA, så det kommer liksom väldigt fort att inte finnas så mycket att sätta emot om USA skulle attackera Europa. Europas militära styrka bygger väldigt mycket på USAs militära produktionskapacitet.