Citat:
Ursprungligen postat av
svengöran
jag tycker Lidingös Moderater är inne på helt rätt väg att inte tillåta att bygga en massa trånga och tråkiga ghetton.
Då borde det väl snart vara "case closed" på den ön.
Sedan tidigare finns Lidingöpartiet, som startades -- bland annat -- av den här anledningen:
https://www.lidingopartiet.se/Lidingöpartiet är ett grundmurat borgerligt parti som grundades 1973 av främst utbrytare från Moderata Samlingspartiet som var missnöjda med den expansiva byggpolitik som flera borgerliga partier då drev.
Och de tycker fortfarande såhär:
https://www.mitti.se/nyheter/stor-fr...876.863447cd3cMen det viktigaste vi inom Lidingöpartiet drivit är att behålla Lidingö grönt och skönt. Med några undantag så anser vi att Lidingö är färdigbyggt
I valet 2022 slutade M på 27.9% och Lidingöpartiet på 17.2%
Om de får med sig minst en av SD eller KD i detta så är frågan om nybyggen färdigdiskuterad för gott.
Egentligen borde väl även MP ställa sig bakom detta, men tröskeln att ansluta sig till en åsikt som de borgerliga redan har kan bli oövervinnerlig.