Citat:
Ursprungligen postat av
Voltage3000
Jag sitter och leker med SBABS bolån kalkylator.
Säg en 1a, lägenhet kostar 2 000 000 kr. Då har man redan betalat in lite över 300.000 i kontant också.
Totala kostnaden per månad blir 9800 kr för lånet.
Utöver detta ska man även betala föreningens månadsavgift på 2500 kr. Vilket blir den totala utgiften 12.300 kr varenda månad.
Stämmer den här kalkylator?
Finns det verkligen folk som tror eller tycker det är investering eller gynnsam att köpa bostadsrätt om man som ensamstående betalar 12.300 kr varje månad för en lägenhet?
Hur många hundra trådar behövs det i detta ämne?
Personer som startar den här typen av trådar förstår inte vad hävstång och avkastning på eget kapital betyder, en blygsam värdestegring på bara några hundra tusen kan ge en bra avkastning på det egna kapitalet samtidigt som man har bott bra.
Det råkar vara så att människor måste ha någonstans att bo.
Detta skall alltså inte enbart vara en ekonomisk kalkyl, det handlar i högsta grad om att ha tak över huvudet.
Vissa saknar även kunnskap om ränteavdraget och att amortering inte skall räknas som en kostnad, det är en utgift, det är ett slags tvångssparande som man gör till sig själv, skulden minskar.
Ibland görs det en jämförelse med hyresrätter utan tanke på att det inte finns fri tillgång på hyresrätter i vettiga områden, alltså att jämförelsen med hyresrätter är meningslös eftersom det inte är ett alternativ, åter igen
människor måste ha någonstans att bo.
Det är tröttsamt att läsa dessa tjatiga trådstarter.
Skriv i någon av de befintliga trådarna istället.