• 3
  • 4
2023-03-18, 14:24
  #37
Medlem
knark-kungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kamreren
Asien är ganska stort, ungefär 80x Sveriges storlek. Krävs nog lite olika summor om man planerar en nystart i Dubai eller Kirgizistan tex...

Men antar att "Asien" används synonymt med "en liten del av Sydostasien" i ditt fall?
Just precis så ja. Det är ju lite av en tillflyktsort för många som vill starta om, bla den där piratebaykillen försökte starta om på ny kula i Kambodja
Citera
2023-03-18, 14:48
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Uncorruptable
Hur tillkom skulderna? Spelmissbruk? Med den lönen borde du fixa det på 4-5 år om du skulle optimera boendet om det går, det vet jag förstås inte. Typ bo hos föräldrarna eller ihop med någon där ni delar ordentligt på låga boendekostnader.
Är glad att jag inte har något spelmissbruk eller missbruk öht.
Skuldsättningen började 2011. Då enbart i konsumtion och därefter har man alltid hamnat efter. För att "rädda" situationen har man ständigt tagit nya lån. Enbart för att hålla sig över ytan. Har aldrig konsumerat i lyx, så lånen har för det mesta varit att klara månaden.
Sen är två lån som togs för att starta företag. Det är lån som uppgår till cirka 500k.

Har en hyresrätt som kommer hyras ut i andra hand för att sedan flytta in hos tjejen. Kommer vilja hyra ut den i några år så det lär bli att hyra ut svart.
Citera
2023-03-18, 16:18
  #39
Medlem
Sonny00s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skumpaegott
Hade en bekant som genomgick en skuldsanering. Han fick en ny tjänst där OB tillkom, vilket han inte meddelade KFM. När det uppdagades överklagade gäldenärerna skuldsaneringen och dom vann. Så allt extra ska ju meddelas, sen får man väl se vad man får behålla.

Jaså, han hade medlåntagare och de överklagade. Märkligt…
Citera
2023-03-18, 16:21
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av storpiken
Fokusera på att blir skuldfri så fort som möjligt.
Den med skulder är inte fri.

Jag tror även inte att CSN kommer bevilja dig ett lån.
Som om de utan skulder är fria.
Citera
2023-03-19, 03:18
  #41
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Cooltrayne
Det får han inte.

Han får inrapporterat vad du har i månadslön. Det är inget som görs varje månad.

Fogden kan inte dra pengar som du inte ens själv vet om du kommer tjäna in eller ej.

Sen är det din arbetsgivare som betalar in till fogden, det är alltså inte fogden som drar pengar från ditt konto.

Kronofogdens register som är länkat med Skatteverket är numera uppdaterat månadsvis. Vilken lön du får rapporteras in till skatteverket månatligen. Fogden får då en signal att du har en inkomst.

Men ja är det ett beslut om löneutmätning så finns det ju ett belopp som ska betalas till fogden varje månad från arbetsgivaren och resten får du.
Citera
2023-03-19, 09:08
  #42
Medlem
Aigiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skumpaegott
Har ansökt om skuldsanering. Dock blivit nekad eftersom att en skuld ligger i närtid. Den uppkom i September. Dock är ett godkännande i framtiden god, förutsatt att nya skulder inte uppkommer, enligt en handläggare.

Nu har jag tröttnat oerhört på att jobba och vill börja studera. Kan gärna studera och jobba extra. Så kan kronofogden mäta ut något varje månad. Problemet blir att jag blir tvungen att ta studielån och därav lär skulden öka ännu mer. Eftersom att skulder ökar lär en skuldsanering knappast bli aktuell dom närmaste åren.

Förutom att skulderna ökar så ska man ha gjort allt man kan för att betala sina skulder innan man kan få skuldsanering. Att säga upp sig från jobbet är exakt motsatsen.

Allt skitsnack om att "öööh bara ta massa lån och flytta till Thailand" kan man som vanligt skriva av som trams från töntar utan verklighetsanknytning. Har man ett vanligt liv i Sverige med jobb, vänner och familj så är det såklart inte ett alternativ att lämna allt för att jobba i nån jävla bar.

Däremot skulle det va intressant att höra hur många pundiga 20-åringar som gjort just det bara för att flytta hem till Sverige efter några år, då med mycket större skulder som ligger och väntar på en. Gissar att det är en överväldigande majoritet.
__________________
Senast redigerad av Aigis 2023-03-19 kl. 09:18.
Citera
2023-03-19, 09:39
  #43
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ENTRUMPENTRUMP
Som om de utan skulder är fria.

Vilka kriterier har du för att vara fri?

Man kan i stort sett göra vad man vill med sitt liv, så mkt friare än så går det väl inte att bara?

Sjukvård gratis, utbildning gratis.
Du måste inte jobba om du inte vill. Det är väl bevisat sen länge.
Citera
2023-03-19, 11:09
  #44
Medlem
storpikens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ENTRUMPENTRUMP
Som om de utan skulder är fria.
Jaa, jag kan med handen på hjärtat säga att det känns så.
Du har så mycket mer möjligheter utan skulder.
Citera
  • 3
  • 4

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in