Jag vill slå ett slag för #290, Tuppen, som jag tycker det pratas alldeles för lite om. Efter att ha chattat en längre tid med minst två fiktiva 14-åringar dyker han upp vid avtalad tid och plats iförd full varselmundering. Till en början verkar han inte riktigt förstå allvaret i situationen, eller vilka Dumpen egentligen är. ”Aa vettu det var så man kände på sig att det var något konstigt!” säger han med ett leende på läpparna, ungefär som att han just blivit utsatt för ett practical joke av några kompisar. När Sara informerar honom om vad som kommer hända härnäst blir han dock bara blekare och blekare. Hans attityd förändras och plötsligt blir han stöddig och överlägsen och ifrågasätter vilken rätt Dumpen har att skicka hans patetiska chattloggar till hans arbetsgivare och så vidare. Han kritiserar dem även för att de inte presenterat sig!
Innan har den lönnfeta 58-åringen skrivit långa porrnoveller samt bjudit på flertalet bilder på sig själv där han b la står i hängiga chipstuttar och gör pussmun och slickar sig om munnen, religiöst övertygad om sin attraktionskraft. Han visar även stolt upp sin ståkuk där han sitter på toalettstolen!
Här kan vi verkligen tala om att ha en skev självbild. Han är på många sätt själva urtypen för den typiska mannen som blir uthängd på Dumpen. Närmar sig 60, ofördelaktigt ansikte och rejält motbjudande men lik förbannat bergsäker på att han är attraktiv för en snygg 14-åring. Slår man i framtiden upp ordet ’gädda’ kommer det dyka upp en bild på Tuppen.
Tuppen (Napp #290) Kramfors
https://dumpen.se/2023/10/09/tuppen-napp-290-kramfors/