2024-02-13, 19:30
  #3529
Medlem
kebabmedpommess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stopp.Belagg
Jo, den som vill undfly kriget och ha kvar sina tillgångar har ett starkt incitament att lösa problemet.

Det är förstås inte penningtvätt att behålla sina lagligt förtjänade tillgångar.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Penningtv%C3%A4tt



Det är inte heller relevant huruvida det är penningtvätt eller inte. Bitcoin bryr sig inte och löser problemet med den potentiella kränkningen av flyktingens äganderätt, liksom den löser problemet med kränkningen av regimkritiska exilryssars äganderätt. Detta oavsett ditt val av etikettering.
Du har naturligtvis svårt för att tyda enkel skriven svenska.

Mekanismen som gör att du får ha dina bitcoins/dogecoins/osv i fred och göra transaktioner med dem utan myndigheternas insyn är alltså densamma som möjliggör penningtvätt.

Konstigt att du valde att inte kommentera det faktum att din föreslagna ”fix” inte på något sätt är unik för just bitcoin.

Du glömmer bekvämt nog också att om denna stackars flykting som du känner så starkt för faktiskt vill göra något med sina bitcoins så kommer de få genomgå KYC när de vill sälja dem för riktiga pengar.
Citera
2024-02-13, 19:59
  #3530
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HasseKlasse
Det är sunt att du skriver ”om”, heder åt det.

Tack

Citat:
Ursprungligen postat av HasseKlasse
OM Bitcoin ersätter fiatvalutor till 100% (som inte kommer ske) och blir hela världens valuta, så innebär det att hela världen blir ett enda stort valutaområde utan möjlighet till penningpolitik öht. Är du införstådd i vad det innebär? Kaos. Eller kan det också viftas bort med att beprövade sanningar spelar ut sin roll i det nya decentraliserade teknikparadigmet?

Det tvärsäkra påståendet inom parentes är en svaghet, men bra att du ändå kan leka med tanken att bitcoin faktiskt ersätter fiatvalutorna någon gång i framtiden. Det är inte alla som klarar.

Hur samhället kommer att bli om/när bitcoin har ersatt fiatvalutorna är emellertid inget som påverkar om huruvida bitcoin faktiskt kommer att ersätta fiatvalutorna.

Jag råkar vara av uppfattningen att en sådan bitcoinisering skulle leda till ett i väsentliga avseenden bättre, rikare och mer hållbart samhälle än i dag, men denna min uppfattning kommer inte att avgöra hur det faktiskt blir.

Ett par fördelar i korthet som jag ser:

- det blir svårare att överflytta resurser från produktiva till improduktiva entiteter. Långsiktigt tänkande och sparande kommer att vara mer lönsamt än i dag på bekostnad av kortsiktigt tänkande och lånande. Man kommer inte att kunna utgröpa värdet av besparingarna genom att skapa mer pengar. Bankverksamhet som den ser ut i dag (legaliserat bedrägeri) kommer inte att kunna existera. Hela banksektorn kommer att vara en liten och sund del av ekonomin som drivs på marknadsmässig grund, inte en kvävande jätteparasit med statliga privilegier. Det ökade långsiktiga tänkandet och upphörandet av penningutspädning kommer troligen också att leda till att varor som produceras kommer att vara av högre kvalitet.

- det kommer att bli mindre felinvesteringar, då det kommer att bli svårare att finansiera vad som helst genom att helt sonika på alla andras bekostnad skapa krediter (som inte kan skiljas från pengar!) ur tomma intet. Inte minst kommer det att bli svårare att finansiera diverse krigsföretag, olönsamma vindkraftsparker med mera. Staten som helhet kommer också att ha svårare att finansiera sig, så den kommer att vara liten relativt den övriga samhällsekonomin. Troligen kommer typ 90 procent av alla myndigheter som finns i dag att ha försvunnit.

Men den som lever får se hur det verkligen blir, om/när vi är där. Bitcoiniseringen fortsätter med eller utan dessa funderingar och oavsett om de är rimliga eller inte.



Citat:
Ursprungligen postat av HasseKlasse
Nej de icke-fanatiska har så klart inte förstått, för om de förstått så hade de också sett Ljuset. Nu får de istället stå bredvid och se på när resten av hela Jordens befolkning snart blir Bitcoinmiljardärer.

Och själva famlar ni efter varje halmstrå som styrker den egna övertygelsen, eller förhoppningen. Det mönstret har upprepats många gånger i historien. Man brukar prata om fem typiska faser, men vi kan expandera det lite:
  • Någon sorts teknisk innovation eller ny nisch, spelar inte så stor roll vad egentligen
  • Innovationen rullas ut men trevande inledning, får under lång tid inte så mycket uppmärksamhet
  • En mindre grupp investerare börjar spekulera i framtida värdeuppgång, och priset börjar leta sig uppåt till följd av den ökade handeln
  • Prisuppgången börjar uppmärksammas i bredare lager, folk vill inte missa chansen till fortsatt värdeuppgång och hoppar på.
  • Priset börjar rusa i någon form av hysteri men utan rationell förklaring, som drar till sig ännu mer lycksökare
  • Det börjar spridas viss osäkerhet om detta verkligen är hållbart, några plockar hem sina vinster och det uppstår en sättning i priset.
  • Sättningen skapar oro men uppfattas snart som en möjlighet för andra att kliva in på en lägre nivå.
  • Nya spekulanter strömmar in, lite sena på bollen kanske, men rusningen fortsätter till ohållbara nivåer.
  • Senkomlingarna försöker till varje pris argumentera varför priset borde fortsätta öka, det måste ju fortsätta lockas in nya köpare för att upprätthålla uppgången
  • Det börjar så sakteliga spekuleras om sättningar och nedgång, prisökningen avtar
  • Oro i leden, rädda eventuella vinster innan det rasar
  • Det rasar
  • Själva innovationen kanske överlever, men i mindre skala alt. att de bra delarna kopieras av någon annan som är bättre på att realisera den.

Hade vi befunnit oss vid år 2011 när priset nyss hade kraschat från drygt trettio dollar ner till två dollar, så hade jag lyssnat mer på denna typ av analyser.

Har du något exempel på någon annan bubbla i historien som har levt lika länge som bitcoin och som har överlevt lika många bubbelspräckningar som bitcoin? (Jag räknade till minst fem eller sex krascher på över 80 procent sedan 2011.)
__________________
Senast redigerad av Stopp.Belagg 2024-02-13 kl. 20:37.
Citera
2024-02-13, 21:19
  #3531
Medlem
Leastons avatar
Folk som fortfarande tror att Bitcoin är en medium of exchange snarare än en store of value förstår jag mig inte på.
Citera
2024-02-13, 21:26
  #3532
Medlem
kebabmedpommess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leaston
Folk som fortfarande tror att Bitcoin är en medium of exchange snarare än en store of value förstår jag mig inte på.
Du menar som dig själv?
Citat:
Ursprungligen postat av Leaston
Den är ocensurerbar, ingen kan stoppa dig från att göra de transaktioner du vill göra

Den är delbar, du kan skicka en halv Bitcoin eller en tusendels Bitcoin.

Den är tillgänglig, med internet kan du när som helst göra transaktioner var som helst.

Den är enkelt att använda. Kan du swisha, kan du använda Bitcoin.

Vari är det du lagrar ditt ”value”? Menar du det vanliga cirkelresonemanget att bitcoin är värdefullt eftersom du kan lagra värde i dess värde?
Citera
2024-02-13, 21:29
  #3533
Medlem
Som jag fattat det konsumerar bitcoin mer energi än vad som är försvarbart. Känns inte som ett modernt betalningsmedel för mig pga det.
Citera
2024-02-13, 21:29
  #3534
Medlem
Leastons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kebabmedpommes
Vari är det du lagrar ditt ”value”?

På samma ställe som som en 500 lapp lagrar sitt värde. Bara det att 500 lappen tappar sitt värde över tid pga inflation. Bitcoin är den bättre 500 lappen för att den saknar inflation, är digital, decentraliserad, inkluderande och mycket mer som 500 lappen inte är.
Citera
2024-02-13, 21:56
  #3535
Medlem
kebabmedpommess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leaston
På samma ställe som som en 500 lapp lagrar sitt värde. Bara det att 500 lappen tappar sitt värde över tid pga inflation. Bitcoin är den bättre 500 lappen för att den saknar inflation, är digital, decentraliserad, inkluderande och mycket mer som 500 lappen inte är.
Ah, så det finns en stat med tillhörande produktiv ekonomi och rättsapparat bakom bitcoin?

Kul att du ”glömde” bort första halvan av inlägget du citerade. Måste vara segt att ha så motstridiga tankar i huvudet att du äger dig själv i diskussionsforum
Citera
2024-02-13, 22:58
  #3536
Medlem
Leastons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kebabmedpommes
Ah, så det finns en stat med tillhörande produktiv ekonomi och rättsapparat bakom bitcoin?
Vad nu det hade med poängen att göra…?

Citat:
Ursprungligen postat av kebabmedpommes
Kul att du ”glömde” bort första halvan av inlägget du citerade. Måste vara segt att ha så motstridiga tankar i huvudet att du äger dig själv i diskussionsforum
Inget i det du citerade hade med medium of exchange att göra. Tror du det så är det bara ytterligare ett bevis på att du inte förstår innebörden av ”medium of exchange”

Försöker att inte ge dig utrymme för trams, bara så du förstår när jag ignorerar dig nästa gång.
Citera
2024-02-14, 01:40
  #3537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bimbodeluxe
Som jag fattat det konsumerar bitcoin mer energi än vad som är försvarbart. Känns inte som ett modernt betalningsmedel för mig pga det.

Det känns som du varit måltavla för ett psyops-angrepp.

Hur mycket energi Bitcoin konsumerar är relaterad till inflationen i Bitcoin * värdet till Bitcoin.

Inflationen fungerar så att när värdet till Bitcoin ökar mer än 20% per år konsumerar Bitcoin-systemet mer energi. När värdet till Bitcoin ökar mindre än 20% per år konsumerar Bitcoin-systemet mindre energi.

Bitcoin har varit en extrem succé därför konsumerar det mycket energi. Dock kommer inte värdet att öka med 20% i all framtid så det kommer att fixa sig själva.

Det är inte relaterad till hur det används som betalningsmedel.

Det finns ett enda argument mot Bitcoin som jag känner till och det är att Bitcoin inte fungerar bra på Mars.
Citera
2024-02-14, 06:13
  #3538
Medlem
kebabmedpommess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leaston
Vad nu det hade med poängen att göra…?
Det har allt med poängen att göra, om du förstår hur pengar fungerar. Kan du svara på frågan nu?

Citat:
Inget i det du citerade hade med medium of exchange att göra. Tror du det så är det bara ytterligare ett bevis på att du inte förstår innebörden av ”medium of exchange”
??

Menar du allvar, eller försöker du bara förneka dina egna dumheter?

Du har i otaliga inlägg, bl a i listan jag citerade, försökt förklara hur fantastiskt bra bitcoin är till att utföra överföringar av "värde" (dvs ett betalmedel). Eller varför inte alla inlägg du har gjort om det revolutionerande lightning-nätverket, osv osv...

Har du redan glömt bort detta? Eller är det så att när priset går upp är bitcoin en värdebevarare, och när priset går ner är det ett betalmedel?

Vem försöker du lura egentligen?

Eller vad sägs om detta fantastiska citat från bara några dagar sedan:
Citat:
Ursprungligen postat av Leaston
Däremot är Bitcoin ett full möjligt betalmedel för hela den globala import import handeln
Men nä, du förstår samtidigt inte varför vissa hävdar att bitcoin är ett betalmedel

Antar förresten att du även tycker att skribenten Stopp.Belagg är helt ute och cyklar också då, när denne försöker argumentera för en framtida världsekonomi där alla transaktioner sker i bitcoin.

Citat:
Försöker att inte ge dig utrymme för trams, bara så du förstår när jag ignorerar dig nästa gång.
Du menar att du försöker sticka huvudet i sanden när dina egna dumheter avslöjas?
Citera
2024-02-14, 08:33
  #3539
Medlem
Leastons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kebabmedpommes
Det har allt med poängen att göra, om du förstår hur pengar fungerar. Kan du svara på frågan nu?
Fråga Turkarna, Ryssarna, halva Sydamerika eller alla afrikanska länder hur väl dom tycker att deras "stat och rättsapparat" backar upp deras valuta.
Bara i Sverige hade vi nästan 15% inflation här om året.
Det är just statens inblandning (centraliseringen) i det hela som förstör fiat då det när som helst kan komma monetära beslut som påverkar förtroendet om fiats värde. Du har hört talas om inflation tex...

Okej, för dig så är det kanske skitsamma, för du är för dum för att märka dessa effekter och reflektera över hur din och dina vänners ekonomi. Du skiter i Bitcoin för du vet inte bättre.
Men ett börsnoterat företag på Nasdaq, med en hel armada av ekonomer vars enda uppgift är att maximera företagetsekonomi resonerar lite annorlunda än dig Kebabmedpommes. Det förstå du väl ändå?

Nej din invändning hade exakt 0 med saken att göra utan är bara ett sätt för dig att blanda korten för att slippa erkänna poänger. Så svaret på frågan kvarstår:
Bitcoin har ett värde av samma orsaker som en 500 lapp har ett värde. En stat är inte nödvändig för att konstatera detta. Tvärtom så är det staten som gör att Bitcoin bevarar värdet bättre än 500 lappen.
Citera
2024-02-14, 08:39
  #3540
Medlem
kebabmedpommess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leaston
Fråga Turkarna, Ryssarna, halva Sydamerika eller alla afrikanska länder hur väl dom tycker att deras "stat och rättsapparat" backar upp deras valuta.
Bara i Sverige hade vi nästan 15% inflation här om året.
Det är just statens inblandning (centraliseringen) i det hela som förstör fiat då det när som helst kan komma monetära beslut som påverkar förtroendet om fiats värde. Du har hört talas om inflation tex...

Okej, för dig så är det kanske skitsamma, för du är för dum för att märka dessa effekter och reflektera över hur din och dina vänners ekonomi. Du skiter i Bitcoin för du vet inte bättre.
Men ett börsnoterat företag på Nasdaq, med en hel armada av ekonomer vars enda uppgift är att maximera företagetsekonomi resonerar lite annorlunda än dig Kebabmedpommes. Det förstå du väl ändå?
Tack för din kommentar som hade absolut ingenting med diskussionen att göra.

Låter alltså som att du vill pudla och har helt ändrat åsikt om lightning, remittances, bitcoin som "betalmedel för hela den globala import import handeln", mm.

Citat:
Bitcoin har ett värde av samma orsaker som en 500 lapp har ett värde. En stat är inte nödvändig för att konstatera detta. Tvärtom så är det staten som gör att Bitcoin bevarar värdet bättre än 500 lappen.
Fortfarande ett otroligt konstigt och helt felaktigt resonemang då "500-lappen" är en fiatvaluta och bitcoin (enligt dig ) är en "råvara". Vi har gått igenom detta flera gånger. 500-lappen representerar t ex ett skuldebrev, och har staten som garant.

Men jag antar att du upprepar samma fraser om och om igen som en religiös fanatiker.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in