2023-01-14, 11:01
  #325
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pelangoche
Lagen om hets mot folkgrupp måste förtydligas. Som det är nu verkar vad som helst kunna ge en fällande dom hur långsökt lagtolkningen än är. Det visar bara att hela rättsväsendet är nedlusat av batikhäxor och politiskt korrekta nämndemän och domare. Värst drabbade verkar tingsrätterna vara vilket leder till onödigt många överklaganden som bara kostar en massa pengar då jag har mycke svårt att tro att denna dom skulle stå sig i hovrätten. Men, man skall aldrig vara för säker. Samnytt dömdes i högsta instans, för att de rapporterat konsekvensneutralt om en av DN:s inkvoterad berikare, med en mycket tveksam motivering. Det verkar som att domstolarna tagit på sig uppgiften att få helt tyst på all kritik mot de sjuka effekterna av en huvudlös invandringspolitik.

Personligen, även om jag inte instämmer i judehat, rasism eller nyttan med långsamma A-traktorer i trafiken, så tycker jag att man borde helt plocka bort lagen om HMF. Tycker att yttrandefriheten väger tyngre i det fallet.
Citera
2023-01-14, 11:07
  #326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mtflash
Personligen, även om jag inte instämmer i judehat, rasism eller nyttan med långsamma A-traktorer i trafiken, så tycker jag att man borde helt plocka bort lagen om HMF. Tycker att yttrandefriheten väger tyngre i det fallet.
Är enig med dig. HMF är helt onödigt eftersom vi redan har uppvigling som brott samt andra lagar som faktiskt skyddar folk. Det HMF i praktiken gör är att "skydda" minoriteter från otrevliga ord. Hela grejen är löjlig egentligen, vuxna människor kan vända andra kinden till när folk vräker ur sig skit men tydligen inte om de tillhör en minoritet.
Citera
2023-01-14, 11:22
  #327
Medlem
trancass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mtflash
Vad menar du med "hotfulla fartgalningar"?

En A-traktor går ju i 35 km/h?

Det är väl inte att vara en fartgalning om man vill köra i 80 km/h på en 80-väg?

Djävla tönt till snigelförare...

Min son har en EPA, och de dagliga incidenterna är inte ett skämt. Svenssons beteende är alarmerande, trots att de vet att en EPA gör 30kmh. Det går inte att göra så mkt åt saken men ändå är det eviga trakasserier. En gång blev han jagad i 3 timmar av blattar i flera bilar som försökte döda honom med olika vapen, för att han gav dem fingret när de försökte tränga sig förbi i sina AMG-mercor. Knarkbaronerna i den lilla staden var det visst. Pojken sprang ifrån EPAn och de skar sönder hans däck som straff för att de inte lyckades döda honom. Hade de fått tag i honom hade ingen i deras egna familjer levt idag. Jag hade dödat alla med glädje.

Nåväl, att använda humor mot trakasserierna från de som vill köra om tycker jag är en bra lösning.
Folk får sig ett garv på sin egen bekostnad. Det är hälsosamt att skratta.

Tingsrätten är i detta fall idioter, och pojken kan troligtvis inte uttrycka sig. Åklagaren har slaktat den lille pojken i rätten. Det har varit spel mot ett mål.
Citera
2023-01-14, 11:52
  #328
Medlem
Roligt skämt ju. Vem var fjanten som anmälde?
Citera
2023-01-14, 12:01
  #329
Medlem
trancass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oleanderr
Det är inte ok att skoja om massmord så pass publikt. Han är inte en komiker på någon show (som skulle kunna skapa en mer godkänd kontext). En bilplåt är ö.h.t en dålig arena att hålla på och dividera skämt vs. allvar och sända budskap.

Det är helt ok att skämta om vad som helst. Det är även konstens uppgift att hela.

Förvisso sker det hela tiden en kamp för att tysta komiker och cancel culture har världen i ett skamgrepp. Tänker tex på "Little Britain" där den ena av duon är öppet homosexuell, och den andra bisexuell, och de har blivit cancelled för att de skämtat om bögar. "The only Gay in the village" är ett exempel. När en bög inte får dra bögskämt så har nedmonteringen av det fria ordet gått för långt och det Orwellska Big Brother-1984-mardrömssamhället är inte långt borta.

De mörka krafterna slutar aldrig att jobba. Ondskan i form av PK och Woke jobbar dygnet runt för att inskränka vår frihet och förslava oss. Exakt samma mörka krafter som hittade på lagen som nu förlöjligats till en absurditet genom domen mot den lille grabben.

När en extremt efterbliven lag används på detta sätt av inskränka mähän och ondskans kolportörer kommer den inte att bli långlivad. När det inte längre går att respektera lagen finns inom sinom tid ingen lag kvar att respektera.
Citera
2023-01-14, 12:03
  #330
Medlem
trancass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vorki
Roligt skämt ju. Vem var fjanten som anmälde?

En stor djävla woke-Hen-PK-idiot-häxa naturligtvis. Det finns ingen annat svar. Vi får begära ut FUP:n
Citera
2023-01-14, 13:24
  #331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Jag har inga som helst problem med läsförståelse, I fallet du refererar till så nämns ju flera saker som vägs samma, inte en enskild sak. Det är med andra ord väldigt stor skillnad på detta fallet och ditt exempel.

Då det tycks vara läsförståelsen som brister så ska jag försöka vara oerhört tydlig.
Du påstod att det inte kunde utgöra HMF då ingen enskild folkgrupp pekas ut i budskapet. Jag poängterade då att så fungerar inte lagen. Du ifrågasatte varpå jag visade på HD-praxis där man bedömt att symboler, trots att de inte pekar ut någon specifik folkgrupp, har omfattats av det kriminaliserade området. Praxis fungerar inte så att det endast kan tillämpas på identiska fall.

Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Vad jag vill påvisa hur pass olika rätter gör olika bevisvärderingar. Men detta tycks du inte förstå. I ena fallet slinker en bedömning igen som är fullkomligt osannolik - stenkastande ungdomar som siktar mot en bil.

Att de två fallen skulle ha någon koppling har jag däremot inte gjort. Du får rekommendation att gå om svenska kursen på Komvux.

Som jag poängterat in i oändlighet, hur en annan tingsrätt bedömt ett helt annat fall saknar helt betydelse. Jag förstår att du tror, eller rent av vill, att det ska vara relevant men det är det inte.

Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Exemplet som du nämner går inte att jämföra med barnets. I det exemplet handlade det om en aktiv vuxen nationalsocialist med en mängd symboler som vägdes samman. I det här fallet en EPA-pojke med en text som går att tolka på många vis. Inga andra texter eller symboler används tillsammans med dekalen.

Som sagt, en normal 17-åring vet vem Hitler och nazismen var. Att du försöker spela dum och på något sätt påvisa att det inte är normal kunskap blir bara tramsigt.

Citat:
Ursprungligen postat av DeValera
Självklart kan ett försvar lägga fram att det finns en ungdomskultur, vilket flera kända personer vittnat om, däribland Sveriges mest kände anti-nazist, där man håller på och skojar om saker kopplat till nationalsocialismen. Självklart har detta med sakfrågan att göra då pojken förmodligen inte haft ett uppsåt.

Då tar vi det igen: Frågan är om gärningsmannen hade uppsåt att sprida budskapet. Inte om gärningsmannen trodde det var ett skämt, inte om gärningsmannens kompisar tycker skämtet är kul, inte om andra individer också gjort olämpliga skämt i sin ungdom.

Det finns absolut en ungdomskultur och att skämta om nazismen, men hela förutsättningen för "skämten" är ju att man vet vad nazismen är. Det är det som gör "skämten" roliga i deras ögon då det är lite förbjudet och otillåtet. Eller menar du på allvar att ungdomskulturen går ut på att de, helt utan förståelse för nazism m.m, tycker att höjden av skämt är att höja sin arm utan anledning..?

Frågan tingsrätten hade att ta ställning till var således om gärningsmannen visste vad budskapet han spred innefattade, eller i vart fall om han kunde antas misstänka det (likgiltighetsuppsåt). En normal 17-åring har denna kunskap.
__________________
Senast redigerad av Nulb 2023-01-14 kl. 14:15.
Citera
2023-01-14, 13:29
  #332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av trancas
Tingsrätten är i detta fall idioter, och pojken kan troligtvis inte uttrycka sig. Åklagaren har slaktat den lille pojken i rätten. Det har varit spel mot ett mål.

Du menar alltså att gärningsmannen inte skulle ha haft någon försvarare?
Nu har jag inte läst domen men det får anses ytterst osannolikt att han inte skulle ha haft tillgång till en offentlig försvarare.

Se lagen (1964:167) med särskilda bestämmelser om unga lagöverträdare § 24 första stycket:
För en misstänkt som inte har fyllt arton år ska en offentlig försvarare förordnas, om det inte är uppenbart att han eller hon saknar behov av försvarare. När en offentlig försvarare ska förordnas, ska undersökningsledaren anmäla det hos rätten.
Citera
2023-01-14, 13:31
  #333
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pelangoche
Värst drabbade verkar tingsrätterna vara vilket leder till onödigt många överklaganden som bara kostar en massa pengar då jag har mycke svårt att tro att denna dom skulle stå sig i hovrätten.

På vilken grund menar du att tingsrättens dom är felaktig och därav ska ändras?
Citera
2023-01-14, 13:40
  #334
Medlem
Osmaklig EPA-humor. JA

Borde det regleras i lag. NEJ

Hela raggar och EPA-kulturen bygger på revolt mot det alldagliga.
Citera
2023-01-14, 13:48
  #335
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pommac69
17-årig ägare till epatraktor blev dömd för hmf då han hade dekal med texten ”Gör som Hitler, full gas”

Är det ett hån mot offren? Får man inte alls skämta om förintelsen?
Det vore önskvärt med ett prejudikat så att det blir klart om det finns vissa områden som det är olagligt att skämta om.

För det handlar om ett skämt och grundfrågan är om man får skämta om allt. Huruvida skämtet är kul eller inte har i sig ingen betydelse eftersom humor, likt skönhet, beror på individuella preferenser. Skiljelinjen verkar gå mellan de som saknar förståelse för vad humor är och de som förstår att det som man inte kan skämta om inte är värt att ta på allvar.
Citera
2023-01-14, 14:18
  #336
Osmakliga skämt är ju också skämt.

Tramslag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in