Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Det gäller att privat ha en del sparat i ladorna.
I själva verket anser fler och fler att åren 2008-2020, som egentligen ser bra ut på pappret, bara är bra därför att det trycktes så mycket pengar i USA. Deras budgetunderskott alla år, nu sammanlagt 31 trillion USD, motsvarar 25-50% av hela världens BNP-ökning. Om man sedan tar bort att Kina varje år ljuger om sin BNP-utveckling, deras siffra har föreslagits vara 60% för stor, så slutade världens ekonomi expandera 2008. Allt är bara ett luftslott som bygger på lån i USA och bluff i Kina. Detta kommer också att avslöjas i den kommande krisen, som blir den största och längsta någonsin.
Det privat sparade är vanskligt att hantera. Just nu eroderar inflationen bort 10% i året av pengarna på banken.
Aktiekurserna är bara värden som andra är villiga att betala. O bolagens existens bygger på att de får sina råvaror/komponenter, att kunderna har pengar att köpa med, samt att bolagen inte är övererbelånade.
Fatighetspriserna bygger på att köparen får låna eller har pengarna att betala med.
Det inkassokraven indikerar är att företagens likviditeter sjunker o likaså betalningsförmågan hos kunderna…
Nyhetsbyråer o politiker erkänner nu att vi hår in i lågkonjuktur.
Vintern är här.
Anders Borg förutspådde att vi skulle träffat lågkonjunkturen redan 2018 - 2019. Det är snart 15 år sedan Sverige upplevde en lågkonjunktur. 23 år sedan som det var en som kändes av ordentligt.