Citat:
Ursprungligen postat av
imnotyourdude
Håller verkligen med! Mest obehagligt att se.
Han påstår ju tydligen nu att han blivit vinklad fel av produktionen, men vadå kan någon insatt förklara för mig hur mycket de kan vinkla egentligen? För orden han sagt och det han om andra deltagare har han väl sagt? Och det jag fattat av vad han sagt så uttrycker han sig som bara en empatistörd individ hade gjort. Snart kommer han väl påstå att det är en deepfake också... Men som sagt är föga insatt i hur det går till när de vinklar.
Du kan vara lugn för att produktionen vinklar oerhört mycket. Helt godtyckligt och fruktansvärt cyniskt.
Ta Julia t ex. Jag tror inte alls att hon var det dumma och lättlurade mähä som hon utmålas som. Tvärtom så är hon en snygg, stark och smart tjej som tar för sig av livet (hon hade sex med Viktor för att han var stilig och framstod som attraktiv för stunden, inte för att hon trodde att de skulle gifta sig efter inspelningen). Så klart att hon blev besviken när han visade sitt rätta jag (redan dagen efter deras lilla äventyr beklagade hon sig över att Viktor "bara pratar om hur han skall vinna") men att hon skulle varit svartsjuk och hjärtkrossad tror jag är nonsens. Julia är starkare än så, det visade hon ju när hon blåste Viktor vid storbondevalet.
Produktionen har dock valt att visa en massa material där Viktor kommenterar deras herdestund medan vi inte fått höra någonting påtagligt om vad Julia tyckte egentligen. Var det så det var? Eller framstår det bara på det viset pga vad produktionen valt ut att visa/ inte visa?
För övrigt beklagar jag att Julia åkte ut, för jag tror att det garanterat var fulspel från Viktors sida inblandat, men hon gjorde det med flygande fanor! Fantastisk tjej!